A női meddőségről kérdeztük Dr.Vereczkey Attila főorvost
E témában Dr. Vereczkey Attilát, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet főorvosát kérdeztük szakértőként: „Ha a pár több, mint egy éve hiába próbálkozik azzal, hogy a vágyott terhesség létrejöjjön, jobb, ha mielőbb orvoshoz, meddőségi szakemberhez fordulnak. Ugyanis számos betegség – rendellenesség vagy zavar – okozhat meddőséget. Ne várjanak jelekre, mert a legtöbb betegség nem jár – fájdalmas – tünetekkel, és csak célzott termékenységi vizsgálatok során derülhet rá fény.” Vegyük akkor sorra a női meddőség okait, a gyakori, illetve ritkán előforduló, akár rejtett betegségeket, melyek útjában állhatnak a sikeres teherbeesésnek!
Ahogyan Dr. Vereczkey Attilától megtudhattuk, az FSH- és LH- hormon, illetve az ösztrogén és progeszteron mindenre hat, így például a bőrünkre is. Hogy miért is? Amikor valaki öregszik, akkor a petefészek kezd kifáradni. A petefészeknek két nagyon fontos funkciója van: petesejtet – ami a fogantatáshoz kell – és hormont, egészen pontosan ösztrogént – ami a női szépséghez, frissességhez is kell – és progeszteront termel. Tehát ha valaki öregszik, a petefészek is kevésbé jól működik, ezáltal az ösztrogén szintje is csökkenni kezd – ezért ráncosodik a bőrünk, hullik a hajunk, ezért enged el a kötőszövet és ereszkedik meg a mell. Ha viszont pótoljuk az ösztrogént (hormonpótlás), akkor a szervezet – egy időre – szinte azonnal vissza tud állni majdnem „fiatalkori” állapotába. Természetesen ezen kezelések megkezdése előtt több fontos vizsgálatot kell elvégezni, hiszen a hormonális kezelés nem minden esetben alkalmazható.
> POF ( Premature Ovarian Failure) szindróma:
Sajnos létezik egy betegség, a korai petefészek- leállás, melynek lényege, hogy a petefészek a páciens húsz- harminc éves korában már úgy működik, mint idős korban, és szépen lassan leáll. Erre bizonyos hormonszintek méréséből lehet következtetni: a petefészket az agyalapi mirigy által termelt FSH- hormon szintjével meg lehet határozni azt, hogy milyen a petefészek működése, mennyire friss. Az AMH (Anti Müllerian Hormon) másik olyan új hormon, melynek vérből kimutatható szintje szintén jól jelzi a petefészekben még meglévő kis petesejtek számát.
Furcsa, de találó hasonlattal élve: ”Ez úgy működhet, mintha lovas kocsin ülnénk, s mikor fáradnak a lovak, egyre jobban kell ostoroznunk a jószágokat, hogy az iramot tartani tudjuk. Itt szinte ugyanez a helyzet: ha a petefészek fárad, akkor az agyalapi mirigynek fokozottan kell termelnie az FSH- hormont ahhoz, hogy ugyanazt a szintet tudja hozni. Egy ideig erre a teljesítményre képes a hormonrendszer, de egy idő után kifárad, kimerül, és működése leáll. ”- magyarázza a főorvos úr.
Hozzászólás zárolva.