A nők féltett kincse
Következő írásunkkal minden nőnek szeretnénk segíteni, ezért közreadjuk, hogy a különböző tünetek -mellfeszülés, fájdalmak, csomók- esetében mit tegyenekaz egészségünk érdekében.
Mi történhet daganat esetén?
Műtét: ilyenkor a daganatos elváltozást kiműtik az emlőből. Ha ez valami miatt nem lehetséges, gyakran az egész emlőt eltávolítják a környező nyirokcsomókkal együtt. A radikális emlőműtétek hosszú távú eredményessége igen kérdéses. Az elmúlt években ezért egyre elterjedtebb a daganat eltávolítására szorítkozó „takarékos” műtét.
Sugárkezelés: ezt a gyógymódot akkor alkalmazzák, ha a rosszindulatú daganatot már eltávolították az emlőből. Ilyenkor azt a részt, ahonnan a tumort kioperálták, foton-, elektron- vagy gammasugárzással kezelik. Célja, hogy a beteg szervezetében esetleg még meglévő rákos sejteket elpusztítsák.
Kemoterápia: ez a gyógymód az egész szervezetre hatással van. Ilyenkor intravénásan vagy tabletta formájában olyan anyagokat juttatnak a beteg szervezetébe, amelyek hatására a gyors növekedésű sejtek – sajnos nem csupán a rákosak – elpusztulnak. Ezért komoly mellékhatásokkal kell számolnunk, immunrendszeri, máj-, vese-, szívkárosodás, emésztési zavarok, legyengülés, fogyás, étvágytalanság. Intenzívebb kezelések után nem ritka újabb, teljesen más szövettani típusú daganatok és áttétek keletkezése.
JÓ TUDNI!
Az emlőrák 5 százaléka génkárosodás következménye, ami örökölhető is. Eddig két gént találtak, ami ezzel összefüggésbe hozható: BRCA1 és BRCA2 nevűt. Mikor érdemes elvégeztetni a génvizsgálatot? Ha
a családban legalább két nőnél volt emlő- vagy petefészekrák;
az egyik női családtagnál 30 éves kora előtt fejlődött ki emlőrák;
valamelyik női rokonnál 40 éves korában vagy az előtt kétoldali emlő vagy petefészekrákot találtak;
egyik közeli férfi családtagnál mellrák keletkezett.
Figyelje, vizsgálja magát. Ne habozzon a legkisebb gyanújával felkeresni orvosát.
forrás:ÚjSzó
Hozzászólás zárolva.