Facebook hozzászólás
100

A nyugdíjasok és az alacsony kerestűek szenvedik meg legjobban a durva inflációt

2012 óta nem látott mértékű volt a pénzromlás üteme októberben. A 6,5 százalékos infláció az egyébként is pesszimista elemzői várakozásoknál is sokkal rosszabb lett.

Nem csak a nyugdíjasok és az alacsony kerestűek járnak rosszabbul, hanem szinte mindenki. Az elmúlt egy év alatt ugyanis néhány élelmiszer ára 30%-kal is megnőtt, de a szolgáltatásokért is többet kell fizetnünk.

A KSH adatai szerint az élelmiszerek ára 5,2, ezen belül az étolajé 30,4, a margariné 18,8, a liszté 12,5, százalékkal emelkedett. A munkahelyi étkezésé 10,1, a baromfihúsé 9,3, a péksüteményeké 8,4 százalékkal nőtt. Az alapélelmiszernek számító kenyéré 8,1, a büféáruké és az éttermi étkezésé egyaránt 7,9 százalékkal emelkedtek. A tartós fogyasztási cikkekért 5,4, ezen belül a konyha- és egyéb bútorokért 12,7, a szobabútorokért 12,5 százalékkal kellett többet fizetni. A szolgáltatások díja 3,7 százalékkal emelkedett, ezen belül a lakásjavítás és -karbantartás 13,8, a járműjavítás és -karbantartás 8,4 százalékkal került többe – elemzi a KSH adatai alapján az előző évek drágulást az MFOR.

A nyugdjíasokra és az alacsony keresetűekre hat a legrosszabbul az infláció (Foto: Depositphotos)

Nem csak éves, de havi bázison is komoly megugrásokat mértek a statisztikusok. Szeptemberhez viszonyítva októberben a fogyasztói árak átlagosan 1,1 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek ára 0,7, idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) nélkül számítva átlagosan 1,1 százalékkal lett magasabb.

Sajnos az élelmiszereken belül a

  • liszt 6,9,
  • a száraztészta 3,6,
  • a kenyér és a kávé egyaránt 3,1
  • a csokoládé, kakaó 2,9,
  • a margarin 2,6,
  • a cukor 2,4,
  • a sajt 2,1,
  • a tojás 1,5,
  • a péksütemények 1,3 százalékkal kerülnek többe, mint tavaly.

A kormány nemcsak a bérből élők számára próbál extra transzfereket juttatni, hanem a nyugdíjasoknak is. Ugyanakkor hiába döntött korábban a kormány a nyugdíjasok többszöri kompenzációjáról, ez együtt sem fedezi az éves bázison mért pénzromlást. A nyugdíjasok az év elején 3 százalékos emelést kaptak, ám miután már az év elején megugrott az infláció (és a nyugdíjas infláció is), ezért júniusban a kormány döntött egy 0,6 százalékos előrehozott kompenzációról.

Forrás: MFOR

Ezt is olvasd el:



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!