A porcok fiatalon is kopnak – Íme az okok!
Egyre több fiatalnál jelentkezhet az eddig főként az idősebb korosztályt sújtó porckopás problémája. Bár a rendszeres mozgás megelőzheti az állapot kialakulását, tanulmányok szerint a megerőltető edzések akár fokozhatják is a porcréteg leépülését. Megelőzhető-e? Szakemberünk válaszol!
Mit lehet tenni, ha a porckopás miatt valakit fájdalom kínoz, ám nem szeretne lemondani a testedzésről? Dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája beszél a legfontosabb tudnivalókról.
Bár a térdfájdalom gyakori panasz mind a fiatalabbak, mind az idősebbek esetében, a 40 év alattiak nem mindig gondolnak erre a problémára, pedig már egyre gyakrabban diagnosztizálják náluk is az artrózist. A kialakulás oka a két korcsoportnál általában különbözik, hiszen az idősebbeknek leggyakrabban a kor miatt jelentkezik, amikor a porcképződés és -leépülés normál egyensúlya felborul, így a porcréteg folyamatosan elvékonyodik.
A térdízületnél úgynevezett hyalin porc található, amely a csontvégeket borítja, hozzájárulva azok könnyed, fájdalommentes egymáson való csúszásához. Porckopás, azaz artrózis esetén a porc állománya sérül, csökken a termelt ízületi folyadék mennyisége, az ízületi rés szűkül,a csontfelszínek súrlódnak egymáson, a porc és az ízületi tok gyulladt állapotba kerül, porc-csont találkozásnál apróbb kinövések keletkezhetnek, károsodik a porc alatti csontállomány is. Ennek következményeként kezdetben terhelési, majd később már nyugalmi fájdalom, mozgáskorlátozottság is jelentkezik.
A porckopás tünetei:
● térdfájdalom elinduláskor,
● később állandósuló fájdalom,
● mozgáskorlátozottság/mozgásbeszűkülés,
● ízületi merevség.
Fiatalabbak esetében azonban főleg a sportolás miatti megerőltetés, esetleg sérülések állhatnak a probléma hátterében, így gyakran diagnosztizálják profi sportolóknál, illetve azoknál, akik rendszeresen megerőltető edzéseket végeznek. Természetesen a testmozgás elengedhetetlen a porckopás megelőzésében és az egészséges életmód megőrzésében, azonban ha valaki ezzel a betegséggel küzd, akkor érdemes körültekintően megválasztania, hogy milyen sportágat is szeretne űzni. Ajánlások szerint ebben az esetben lehetőleg kerülni kéne a futást, a síelést és a snowboardozást, mivel folyamatosan ugyanazokat a mozdulatokat kell végezni. Helyette válassza inkább az úszást, ami nem terheli meg az ízületeit. Ezenkívül a kerékpározás is javasolt, mivel a testsúly terhelése nélkül lehet átmozgatni az ízületet, és erősíteni az izmokat – mondja dr. Váradi Éva.
Így lehet elkerülni el a sport okozta térdfájást és porckopást:
● mindig melegítsünk be,
● törekedjünk a fokozatos terhelésre,
● hagyjunk magunknak pihenőidőszakot a regenerálódásra,
● fogyasszunk megfelelő mennyiségű (2-3 liter) folyadékot (lehetőleg vizet)
Bár választékban kaphatók fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő, hűsítő kenőcsök, amelyek ideig-óráig enyhülést hozhatnak, ám ha porckopás áll a térdfájdalom hátterében, akkor ez, sajnos, nem elég. Ekkor – a tünetek elnyomása helyett – oki terápiára van szükség, amelyhez kitűnő megoldást nyúlt az aktív fájdalomcsillapításhoz tartozó hialuronsavas injekció, amellyel azt visszük be az ízületi résbe, ami onnan kikopott. Jelentős vízmegkötő képességének köszönhetően hozzájárul a porc rugalmasságához, valamint az ízület könnyed és fájdalommentes mozgásához. A maximális gyógyulás érdekében kúraszerűen javallott a terápia, azonban már az első kezelés is sok javulást hozhat, ráadásul hatása hosszú ideig, akár egy évig is kitart. (Forrás: Fájdalomközpont)
Hozzászólás zárolva.