Facebook hozzászólás
297

A pszichoszexuális fejlődés 1.rész

Minden szexuális élmény önmagunk újraélése, újraalkotása. Előre szinte kiszámíthatatlan, hogy bekövetkezik-e a beteljesülés élménye. Nem maga a szexuális aktus a kiszámíthatatlan, hanem az az által felfedezhető „találkozás”. Ezt a találkozást azonban mégis egy hosszú fejlődési folyamat előzi meg, melyet a pszichológia pszichoszexuális fejlődésnek nevez.

Freud a libidófejlődés állomásaival írja le a pszichoszexuális személyiségfejlődés öröm és kapcsolati (önmaga testével és környezete releváns személyeivel – tárgykapcsolat) felfedező folyamatát.

A pszichoszexuális fejlődés bonyolult és dinamikus folyamat, mert szerepet kap benne, és alakító erővel bírnak a következők:

 A libidó tárgymegszállás- és libidófejlődés szakaszai, az erogén zónák

– a saját test erogén zónáinak, mint sajátöröm-szerző lehetőségének és képességének, domináns fejlődési állomásainak felfedezése és megőrzése, az ahhoz kapcsolódó érzelmi és jellemalakító hatásaival.

–            orális szak (a szopás, mint indító élményen keresztül a száj és a kapás, mint örömforrás szerepe életünkben,

–            analis szak (a tisztaságra szoktatás időszakának indító élményeként a kiengedés és visszatartás, a jutalom és büntetés szerepe életünkben)

–            uretrális szak (a visszatartás és elengedés kettőssége, a nemi azonosságtudat kialakulása).

–            fallikus szak (a versengés a győzelem-vereség, és önmagunk megjelenítésének elviselése) .

 

A nevelési attitűd és szokásrendszer

– a gyermek fejlődéséhez, a gyermeki erotikussághoz kapcsolódó nevelési, gyöngédségi és az érzelmi biztonság, kielégülés szabadságának a biztosítása és irányítása, mint jellemformáló hatások.

A családban uralkodó személyes kapcsolatformák, a gyermek helye a családban és más mikroközösségben

– a legfontosabb másikkal: anya, apa, testvér és a kortársi csoport tagjaival való kapcsolat biztonsága. Ez a mikroközösség az alapja a nemi szereptanulásnak, az éntudat és önértékelés alakulásának.

A főbb érzelmi beállítódások alakulása

– a saját önmegítélés és az érzelmi beállítódás jellemzőinek alakulása és korrekciójának biztosítása, mint az erotika a pszichoszexuális magatartás forrásai:

–            szeretet: öröm és elégedettség,

–            szégyen és bűntudat,

–            versengés: kudarc és győzelem,

–            önértékelés: magabiztosság és kishitűség,

–            a másikkal való viszony: primer és/vagy szekunder nárcizmus (önmagával van-e elfoglalva, avagy túllépve saját bőre határain a másikra, az ügyre, a tevékenységre képes-e centrálni, és ezáltal értékelni önmagát.) 





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!