Facebook hozzászólás
205

A Ráció Kiadó két új kötete

2007 februárjában jelent meg a Ráció Kiadó két új kötete, Buda Attila: Teremtő utánzás. Babits-tanulmányok című könyve valamint Herman Zoltán szerkesztésében a „‘s végre mivé leszel?” című Csokonai-tanulmányokat tartalmazó kötet.

Buda Attila Teremtő utánzás. Babits-tanulmányok

„Igazán csak az eleven, ami nem létezik. A legérdekesebb könyv mindig az, ami még nincsen megírva – nincs egészen megírva, s talán sohasem lesz. Nem az a papírtömeg izgat, ami már szép rendben hever itt mellettem, látszólag készen, befejezve, s csak a nyomdát várja. Az a másik mű izgat, amelyet elképzelésemben látok, s amellyel ez még nem azonos; még távolról sem azonos, s talán sohasem lesz. Ez az, amivel semmiféle létező könyv érdekessége nem tud versenyezni. Néha hetekig, hónapokig nem olvasok semmit: egy nem létező könyv tart lekötve.

(Babits Mihály: A legérdekesebb könyv)

Buda Attila bibliográfus-irodalomtörténésznek az egész Babits-életművet átfogó, olvasmányos tanulmányait veheti kezébe az olvasó.

„‘s végre mivé leszel?” Tanulmányok Csokonai Vitéz Mihály halálának bicentenáriuma alkalmából. Ráció-Tudomány sorozat 10. Szerkesztette: Hermann Zoltán

Érdemes megfigyelni, hogy a Csokonai-filológia milyen gyakran vált feltételes módba. A kétszáz éve elhunyt, tragikusan rövid életű költő megíratlan vagy befejezetlen maradt művei okozták, hogy az életművéről szóló eszmecserékbe kezdettől sok feltételezés vegyült, összemérendő azt, ami megvalósult, azzal, ami megvalósulhatott volna.

Meghatározóbban, mint a többi hasonló sorsú költőnk esetében, így lett szakirodalmi hagyományának nyelvtani sajátossága a feltételes mód, mégpedig nem annyira a mi lenne vagy mi volna, hanem sokkal inkább a mi lett volna, vagy, ahogy akkor még szintén használták, mi volt volna kérdése nyomán. A Csokonairól szóló feltételes beszédmód tanulmányozása nem arra figyelmeztet, hogy a költő halála után kétszáz évvel végre filozófiává válhat, ami eleinte merő filológia volt, hanem hogy rejtett alapjaiban a filológia eleve nem lehetett más, mint filozófia.” (Dávidházi Péter)

A kötet szerzői: Balogh Piroska, Borbély András, Borbély Szilárd, Csörsz Rumen István, Dávidházi Péter, Fekete Csaba, Gáborjáni Szabó Botond, Harmath Artemisz, Hermann Zoltán, Keszeg Anna, Küllős Imola, Merényi Annamária, Onder Csaba, Petrőczi Éva, Ratzky Rita, Szilágyi Ferenc, Szilágyi Márton, Török Lajos





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!