Facebook hozzászólás
152

A terhességi magas vérnyomásról

A terhesség alatt olyan nőknél is jelentkezhet a magas vérnyomás, akiknek korábban nem voltak ilyen problémáik. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyász szakorvosa szerint jól beállított gyógyszeres kezeléssel és helyes életmóddal a kismama és a baba egészsége megőrizhető, a szövődmények kialakulása megelőzhető. 


Normális esetben nem emelkedik a vérnyomás

A várandósság időszakában, korábban panaszmentes hölgyeknél is jelentkezhet magas vérnyomás. Ennek meghatározása azonban némiképp eltér a fogantatást megelőző időszakhoz képest. Normális esetben a terhesség második trimesztere alatt esni kezd a vérnyomás, majd a terhesség végét követően éri el ismét a korábbi értéket. Egyeseknél azonban ez másképp működik: a második vagy harmadik harmadban felszökik a vérnyomásuk. Ilyenkor beszélünk terhességi magasvérnyomásról, ami bizonyos esetekben preeklampsziához vezethet. A preeklampszia kizárólag a terhességgel összefüggő jelenség, ami a magasvérnyomás mellett fehérjevizeléssel (proteinúria), esetenként pedig vizenyő (ödméma) kialakulásával is együtt jár. A probléma más néven EPH gesztózisként ismert, ahol az E betű az ödémát, a P a fehérjevizelést, a H pedig a magasvérnyomást jelenti. A preeklampszia enyhe, középsúlyos és súlyos formában jelentkezhet.
Fontos tudni, hogy a terhesség alatt a vérnyomás normál határa alacsonyabb, mint gyermekvárás előtt. Ez esetben  magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a vérnyomás 120/80 Hgmm vagy ennél magasabb, illetve, ha a  szisztolés vérnyomás érték a terhesség alatt 30 Hgmm-t emelkedik, a diasztolés érték pedig 15 Hgmm-t.

A kezelés a baba egészségére is hat

-A terhességi hipertóniát nem szabad félvállról venni, hiszen nem csak a mama, de a magzat egészségét is veszélyezteti azáltal, hogy rontja a méhlepény vérellátását. A romló magzati vér- és oxigénellátás mellett károsodhat az anya mája, a vesék és az agy. Éppen ezért a probléma mindig gondos kezelést igényel- hangsúlyozza Dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyász szakorvosa. – Mivel a tünetkomplexum idejében felismerendő, így trimeszterenként (3 havonta) panaszmentesség esetén is célszerű belgyógyászati szűrővizsgálatot: vizelet és vérnyomás ellenőrzést végeztetni. A megfelelő életmódbeli, vagy szükség esetén gyógyszeres kezeléssel nemcsak a magzati károsodás védhető ki, hanem az olykor súlyos, életveszélyes anyai szövődmények is, mint például azok a rángógörcs-rohamok, amelyek akár életveszélybe is sodorhatják a kismamát és a magzatot.

Az életmód terápia fittebbé, egészségesebbé tesz

Mivel a túlsúly a magas vérnyomás egyik jelentős kockázati tényezője, el kell felejtenünk a „kettő helyett kell ennünk” elvet. A mennyiség helyett ebben az időszakban (is) sokkal fontosabb a táplálék mennyisége és a változatossága. A követendő étrend minden szükséges tápanyagot biztosít a magzat számára, azonban a kalóriamennyiség csökkentésével megakadályozza a szükségtelenül felszedett súlytöbblet fokozódását. Ugyanakkor terhesség esetén különösen fontos, hogy ha szükségesnek látszik a diéta, az mindenképpen orvosi segítséggel történjen. A szakszerűtlen táplálékmegvonás, koplalás, a szénhidrátok túlzott megszorítása ugyanis szintén magzatkárosító lehet.
Ugyanígy fontos, hogy a kismamák se tartózkodjanak a mozgástól, célszerű a számukra kialakított mozgásformákat folytatniuk.

Az optimális táplálkozás és életmód terápia mellett az anyai és magzati egészség megőrizhető, sőt, a terhesség alatt elsajátított helyes életmód segíthet abban, hogy a szülést követően a kismama ugyanolyan fitt és egészséges legyen, mint korábban.

 

 

forrás: www.oxygenmedical.hu

 

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!