A tétlenség öregít
Ha akarjuk, ha nem – eljön a pihenés ideje. A fejlődés szabályozásának, mint élettani jelenségnek velejárója a sejtek, a szervek, az egész szervezet öregedése. Biológiai folyamatról van szó, amely a születéssel kezdődik és a halállal végződik.
Ez a folyamat az involúció, ami azt jelenti, hogy gyengül a szervezet egyes szerveinek működése. Nyilvánvaló, hogy ez nem jellemző mindenkire, aki töltötte be az ötvenet, ám jellemző az öregedés egész folyamatára. Tudatosítani kell, hogy ez az a kor, amikor bizonyos szokásokat meg kell változtatni.
A szervezet minden funkciós rendszerének, mint pl. a szív- és -érrendszernek, a légző- vagy központi idegrendszernek megvannak a tartalékai, de mivel a működési involúciók e tartalékokat is érintik, nyilvánvaló, hogy kímélni kell őket. Tehát elsősorban az életmódot kell megváltoztatnunk, ha elejét akarjuk venni a későbbi zavaroknak.
HOGYAN MÓDOSÍTSUK ÉLETMÓDUNKAT?
Elsősorban táplálkozási szokásainkon kell változtatni. A civilizáció lényegesen befolyásolta a természetes táplálkozást, mégpedig a fehérjék rovására és a cukrok javára. Étrendünkből hiányoznak a vitaminok (sokan csak a C-vitamint tartják vitaminnak, ezen belül is a sok helytelen déli gyümölcsöt), fehérjék, ásványi sók, nyomelemek, telítetlen zsírsavak. Túl sok húst és zsírt, kevés zöldséget, gyümölcsöt, növényi olajat, gabonafélét fogyasztunk. Oda kell figyelni a stressz ártalmaira, valamint az egyoldalú táplálkozásra is. Idős embereknél igen fontos a fogak pótlása, mert az embert megóvja az egyoldalú táplálkozástól.
A nyugdíjba vonulás óriási változást jelent mindenki számára. Sokan terveket szőnek, készülnek erre az időszakra, sok mindent szeretnének pótolni, amire korábban nem volt idejük. Egyesek nyelveket tanulnak, olvasnak, kertészkednek, utaznak, mások viszont félelemmel, szorongással várják ezt az időszakot. A nyugdíjas kort legtöbben az öregséggel azonosítják, így szorongásuk lényegében az öregségtől való félelmet tükrözi.
Senki se legyen tétlen, ha egyszer nyugdíjba vonult, hanem egészségi állapotának és szellemi képességeinek megfelelően keressen magának olyan elfoglaltságot, amely rendszeres kikapcsolódást jelent. Aki egész életében dolgozott és egyik napról a másikra tétlenné válik, testileg-lelkileg összeroppan, idő előtt megöregszik. Az idős ember lehetőleg olyan elfoglaltságot keressen, amelyet szívesen végez, de ne legyen megterhelő, és ne menjen a pihenés rovására.
Hozzászólás zárolva.