Facebook hozzászólás
237

A tolerancia jelen kell, hogy legyen kapcsolatainkban!

„Tiszteletben tartom jogodat saját meggyőződésedhez és értékeidhez, még ha különböznek is az enyémtől.” – Van egy szó, mely napjainkban nagyon divatossá vált. Ez a tolerancia, mely eredendően türelmességet jelöl, ma leginkább a MÁS feltétel nélküli elfogadását jelenti. A tolerancia jelen kell, hogy legyen az emberi kapcsolatainkban!

A tolerancia türelmesség, mások viselkedésének, gondolkodásának, másságának az elfogadása. A tolerancia nem jelenti a mássággal, a másfajta gondolkodással való egyetértést vagy annak követését. Van a szónak egy másik jelentése is, mely szerint a szervezet alkalmazkodása miatt a drog kezdetben alkalmazott dózisa már nem fejti ki ugyanazt a hatást, ezért a kívánt hatáshoz a drog mennyiségét emelni kell.

Mit jelent a gyakorlatban a tolerancia? Gyakorlatilag azt, hogy a másikat feltétel nélkül elfogadjuk olyannak, amilyen. Ha egy zsúfolt térre képzeljük magunkat, akkor azt látjuk, hogy vannak körülöttünk szegények-gazdagok, öregek-gyerekek, férfiak-nők, mozgássérültek és fehér botosak, szőkék és kopaszok, fehér bőrűek és feketék, magyarok és zsidó vallásúak… a végtelenségig sorolhatnánk, milyenek vagyunk, egy biztos: különbözünk egymástól. Vannak látható jegyei a különbözőségnek (pl. bőrszín, testi fogyatékosság) és vannak láthatatlanok (pl. szexuális hovatartozás, vallás). A tolerancia azt jelenti, hogy mindenkit elfogadunk a megkülönböztető jegyeivel együtt.

A tolerancia az egész létezésünket áthatja, mert az ember társas lény. Az elfogadásnak a mindennapi kapcsolatainkban is jelen kell lenni. A párkapcsolat is arról szól, hogy elfogadjuk a párunkat olyannak, amilyen, hibáival együtt szeretjük.

Thomas Gordon emberi kapcsolatokról szóló hitvallása álljon itt mintaként, hogyan fogadjuk el az embereket, akik a környezetünkben élnek. Ez a néhány gondolat hasznos útmutató lehet a párok számára is, ha betartják, biztosan kiegyensúlyozott, boldog kapcsolatot tudhatnak a magukénak.

"Te és én olyan kapcsolatban vagyunk, amit nagyra értékelek és meg akarok tartani. De mi két személy vagyunk, saját igényeinkkel, amiket jogunk van kielégíteni.

Ha problémád lesz, értő figyelemmel foglak hallgatni, hogy segíthessek megtalálni a saját megoldásokat. Tiszteletben tartom jogodat saját meggyőződésedhez és értékeidhez, még ha különböznek is az enyémtől.

Ha tevékenységed ütközik igényeimmel, nyíltan és őszintén megmondom, bízva abban, hogy igyekszel megváltoztatni, a számomra elfogadhatatlan viselkedésedet. Ugyanakkor, ha én viselkedem elfogadhatatlanul, akkor kérlek, mondd meg nyíltan és őszintén, hogy esélyem legyen megváltoztatni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!