ROSA PARKS ÉS GEORGE FLOYD
A velünk élő rasszizmus
1955 decemberében Montgomeryben egy fiatal fekete nő a hatályban lévő törvények ellenére nem adta át az ülőhelyét a buszon a fehér utasoknak. Rosa Parksnak hívták. 2020 májusában Minneapolisban két járőr kirángatott az autójából egy 45 éves fekete férfit. Annak ellenére, hogy a gyanúsított semmilyen ellenállást nem tanúsított, az egyik rendőr perceken keresztül térdelt a nyakán. A férfi a helyszínen meghalt. George Floyd volt a neve.
Parks 2005-ben 92 éves korában halt meg Detroitban. Halála után koporsóját két napra az Egyesült Államok Capitoliumának rotundájába helyezték, hogy a nemzet leróhassa a tiszteletét annak a nőnek, akinek bátorsága oly sok ember életét változtatta meg. Ez a megtiszteltetés általában az Egyesült Államok elnökeinek van fenntartva.
1999. június 15 .: Rosa Parks, amikor Bill Clinton elnök átadta neki a kongresszusi aranyérmet. achievement.org
2020. május 25. Minneapolis, George Floyd halála
A járőrök egy telefonos bejelentés után érkeztek a helyszínre, egy bolthoz, ahol a hivatalos rendőri jelentéssel ellentétben kirángatták a kocsijából George Floyd 45 éves fekete állampolgárt. Az esetről számos felvétel készült, melyeken jól látható, hogy a férfi együttműködött a rendőrökkel. Ennek ellenére az egyik járőr zsebre tett kézzel, 8 percen keresztül térdelt a hasára fektetett Floyd nyakán, aki fuldoklott. „Kérem, biztos úr, nem kapok levegőt. Nem kapok levegőt. Meg fogok halni.” A másik rendőr szótlanul nézte az esetet. Floyd meghalt. A fél világban és az Egyesült Államokban tüntetéshullám söpör végig. Teljes joggal. Szégyen ránk, most élő emberekre nézve, hogy ma, 2020-ban még mindig nem sikerült bevégezni azt a munkát, amit 1955-ben Rosa Parks elkezdett. Abban reménykedhetünk csak, hogy George Floyd brutális és teljesen érthetetlen halála épp olyan mérföldkő lesz a rasszizmus elleni harcban, mint Rosa Parks ellenállása volt 1955-ben.
https://www.youtube.com/watch?v=8BXwd_rald8[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Hozzászólás zárolva.