Facebook hozzászólás
148

Aki gesztikulál, annak több esze lesz!

Azok a gyerekek, akik kézmozdulatokkal fejezik ki a matematikai összefüggéseket, majdnem háromszor nagyobb valószínűsséggel tudják a későbbiekben felidézni a tanultakat.

 A Cognition folyóirat legfrissebb számában a Rochester Egyetem egyik kutatója azt állítja, hogy a gyerekeknek segítséget jelenthet bonyolult összefüggések megértésében, ha az információt gesztusok kíséretében kapják meg.
„Azt eddig is tudtuk, hogy a gesztikulációval további információkat adunk át a kimondott szavakon túl, akkor is ha nem tudjuk pontosan, hogy ez az információ hogyan kapcsolódik a mondandónkhoz.”- mondta Susan Wagner Cook, a tanulmány főszerzője. „Kíváncsiak voltunk, hogy fordítva is működik-e, vagyis, hogy ha gesztusokat alkalmazunk tanulás közben, jobban megmarad-e az információ.”

Kiderült, hogy ez még inkább így van, mint azt Cook sejtette. A tanulmányban résztvevő tanulók kilencven százaléka, akik gesztusokkal együtt tanultak, három hét múlva is emlékeztek az algebrai képletekre. Azoknak a tanulóknak, akik csak beszédet alkalmazhattak, de nem gesztikulálhattak, harminchárom százaléka tudta később visszaidézni a tanultakat. A legmegdöbbentőbb viszont az volt, hogy a kizárólag gesztusokat használó tanulók esetében kilencven százalékos volt ez az arány.

Cook nyolcvannégy alsó tagozatos diákot osztott három csoportba. Az első csoport csak szóban fejezhette ki a matematikai összefüggéseket, a második csak gesztusok segítségével, míg a harmadik mindkettőt használhatta. A tanárok az összes gyereknek ugyanazokat az instrukciókat adták szóban és gesztusokkal.

Három héttel később a tanulók megírták a szokásos iskolai matematika dolgozatot. Azok közül, akik helyesen oldották meg a feladatokat mindössze harmaduk volt olyan, aki csak szavakat használhatott a tanulás során, a gesztusokat és szavakat, valamint a csak gesztusokat használók aránya kilencven százalék volt.

Úgy gondolom, hogy a gesztusok azért segítik a tanulást, mert a világban szerzett tapasztalatainkra épülnek.”- mondta Cook.

Cook azt szeretné, ha a gesztikulálást hatékonyan be lehetne ültetni az iskolai tanórákba, hogy segítsék a gyermekek tanulását. „A gesztikulálás legnagyobb előnye, hogy ingyen van.”





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!