Facebook hozzászólás
218

Álláskeresői tendenciák 2010 tavaszán

Az álláskeresés mindig nagy kihívást jelent, de különösen most, amikor a gazdasági válság hatásai még erősen érezhetőek. Bár az ÁFSZ áprilisi jelentései szerint a munkanélküliek aránya csökkent, az állásportálokon a tavalyi évhez képest még mindig jóval kevesebb állásajánlat van, és a vállalatok folyamatosan jelentenek be újabb elbocsátásokat a szellemi szektorban is. Az arányok eltolódásával (kevés állásajánlat, sok álláskereső) a munkaadók egyre nagyobb teret kapnak a szelektálásra, ezért annak érdekében, hogy több esélyünk legyen állást találni, érdemes tisztában lennünk a jelenlegi munkaerő-piaci trendekkel, a kereslet változásaival és az álláskeresési lehetőségekkel.  

A 2010 tavaszi HVG Állásbörze látogatóinak végzettségi szintje

középfokú végzettség 12,98%
felsőfokú szakképesítés/technikusi végzettség 6,48%
első alapképzésben való részvétel 31,76%
egy diplomával rendelkezők 34,79%
másoddiplomás vagy doktori képzésben való részvétel 8,27%
több diplomával rendelkezők 4,87%

A felsőoktatási intézményekben tartott állásvásárokkal ellentétben a HVG rendezvényének látogatói közönsége összetett, mind szakmai tapasztalat, életkor, mind a végzettség, valamint a lakhely szempontjából. Az állásvásáron a munkaadóknak személyesen bemutatkozni kívánó érdeklődők közel fele már legalább egy diplomával rendelkezett (47,93%) vagy felsőoktatási tanulmányokat folytat (31,76%). A látogatók tudatosan készülnek az álláskeresésre, hiszen 60,76%-uk már a tanulmányai befejezése előtt nekikezdett az álláskeresésnek. Pozitív eredmény az is, hogy a részvevők 67,71%-a saját bevallása szerint már tanulmányai alatt szerzett munkatapasztalatot, így ők előnnyel indulhatnak azoknál a munkaadóknál, akiknek különösen fontos, hogy jövőbeni alkalmazottaik ismerjék a munka világát, a felelősség és a határidők súlyát. A látogatók mobilitását mutatja, hogy amellett, hogy 52,67%-ban a potenciális munkahely területeként a fővárost jelölték meg, közel 16%-uk külföldön is szívesen dolgozna, ha lehetősége adódna rá.

A diplomás vagy diploma előtt álló álláskeresőkről a HVG Állásbörze eredményei alapján elmondható, hogy tudatosan készülnek karrierjükre, és megpróbálnak minél több lehetőséget kihasználni, legyen az akár egy állásbörzén való részvétel, tanulmányi időszak alatti munkatapasztalat szerzése, vagy bármilyen tanács, segítségkérés az álláskereséshez. (A rendezvény felkészítő programjaira például minden alkalommal túljelentkezés van). Az ő módszerük és proaktivitásuk más számára is példamutató, hiszen a tudatos álláskeresés nagyban segíti az elhelyezkedést. Ha tudjuk, mit szeretnénk, mik a céljaink és elvárásaink, és nem félünk bemutatni magunkat, úgy könnyebben találhatjuk meg a számunkra legmegfelelőbb lehetőséget, és kevesebb lesz a válasz nélkül maradt jelentkezések száma is.

HVG Állásbörze
Sipos Mária





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!