Aludjunk rá egyet!
Mottó: Senki sem gyömöszölhető bele egyetlen személyiség-tipológiai dobozba, de mindenki egy ilyen dobozból lóg ki.
Néha nem ártana tanulni a nyitott hajlamúaktól. Például azt, hogy jobban figyeljünk oda az érzékszerveink és a belső megérzéseink jelzéseire. A Kisherceg szerint a szívével lát az ember. Könnyű belátni, hogy ez a mondat is a belső megérzésekre utal. A közelmúltban viszont egy tudományos közleményben olvastam – a Kishercegre hivatkozva – , hogy Isten igazából az orrával lát az ember. Ez a képzavarnak tűnő kijelentés arra utal, hogy a szagok, az illatok – a tudat megkerülésével – egyenesen az agy ősi központjába (limbikus rendszer) jutnak, s mi csak a hangulatunk, érzelmünk változásából gyaníthatjuk, hogy valami szagnak, illatnak vagyunk kiszolgáltatva… Így tavasz elején jó gondolni erre, hölgyek, urak!
Kedves Olvasók!
Ezzel befejeztük a második nyolc-osztályos személyiség-típustannal való ismerkedést (az első a Leary-féle interperszonális tipológia és diagnosztika volt).
A jövő héttől egy kilenc osztályos rendszerrel ismerkedünk meg: az enneagrammal (az ennea görög szó, kilencet jelent). Ez a rendszer viszonylag új a mi számunkra: a 20. század elején emigrált az USA-ba az akkori Szovjetúnióból egy, ott Georgij Gurgyijevnek hívott, a déli köztársaságok kolostoraiban tanult férfi. Ő vitte magával ezt a több száz (vagy több ezer?) éves típustant (egyesek szerint saját alkotását), melyet (mások fejtegetése alapján) a szufi (=gyapjú; utalás a szerzetesek ruhájára) mohamedán bölcselők dolgoztak ki (vagy írtak le elsőnek, hasonlóan a többi nagy műhöz?), s amely hamar népszerűvé vált Amerikában, majd világszerte… Mi a múlt század utolsó évtizedeiben ismerhettük meg (az NLP-vel együtt) a New Age, illetve a komplementer medicina, az alternatív gyógyítás hozadékaként. (Hasonló kerülő úton jutott hozzánk Amerikán keresztül a japán rei-ki, a vietnami humán és univerzális energia, a német rang dröl, valamint az általam már oly sokszor emlegetett – ugyancsak német eredetű – autogén tréning.)
Hozzászólás zárolva.