Facebook hozzászólás
312

Amit a pikkelysömörről tudni kell!

A psoriasis vulgaris, magyar nevén pikkelysömör, gyakran előforduló bőrgyógyászati kórkép, melynek különböző súlyosságú formái ismertek. Enyhe esetben csak néhány, elszórt kiütés látható a testen, de vannak olyanok, akiknél a test több mint felét, vagy akár a teljes testfelszínt is beboríthatják a hámló kiütések. A bőrtünetek viszketnek, pszichésen zavarják a beteg mindennapjait, kezelésük időigényes, kellemetlen lehet, valamint súlyos roncsoló ízületi- és körömtünetek kísérhetik a bőr érintettségét. Ezek alapján a pikkelysömör jelentős életminőség-romlást okozhat az érintett betegnél. 

 A megfelelően kezelt psoriasisos beteg teljesen vagy csaknem teljesen tünetmentessé tehető, ízületi fájdalma megszűnik, azonban ehhez szükséges a beteg és orvos szoros együttműködése, a beteg megfelelő tájékozottsága és aktív közreműködése is.

A psoriasis gyakorisága, életkori megoszlása
Magyarországon előfordulása 1,5% körüli, számítások szerint így hazánkban 150 000 psoriasisos beteg él. Bármely életkorban előfordulhat.

A psoriasisra jellemző gyulladás
A psoriasis az immunrendszer és a bőr sejtjeinek veleszületett, öröklött eltérései és külső provokáló tényezők együttes hatására kialakuló betegség. Az immunrendszer egyes elemei fokozottan működnek, gyulladást indítanak el és tartanak fenn a bőrben, mely gyulladás következtében a bőr sejtjei erőteljesen osztódnak. A bőr sejtjeinek gyors szaporodása következtében nem megfelelő a sejtek érése és szaruképzése, így jönnek létre a gyulladt és hámló kiütések a betegek testén.

A psoriasis okozta bőrtünetek jellemzői, elhelyezkedésük
A betegség leggyakoribb lokalizációja a hajas fejbőr, a könyök és térd területe, a végtagok feszítő felszíne, a gerinc és a derék területe, súlyos esetekben azonban bármely testrészen kialakulhatnak a tünetek.

A psoriasishoz társuló egyéb szervi tünetek
A pikkelysömörös betegek átlagosan 30%-ának van társuló psoriasisos ízületi gyulladása. Leggyakoribb a kéz és láb kisízületeinek, a csuklóknak a fájdalma, duzzanata, ritkább a térdek, könyökök, bokák illetve a csípők gyulladása. A betegek közel felének körömtünetei is vannak a bőr és ízületi tünetek mellett. A kézkörmök gyakrabban érintettek, mint a lábkörmök.

Mi váltja ki a gyulladást psoriasisban – Genetikai és provokáló külső tényezők szerepe
Bizonyos, hogy genetikai és külső tényezők együttes hatására indul el a gyulladás a bőrben. Ugyanakkor nem lehet előre megjósolni, hogy kinek lesz psoriasisa a családban, mivel nem ismerjük pontosan azokat a géneket, melyek felelősek a betegség kialakulásáért. A genetikai faktorokon kívül számos környezeti tényező van, ami provokálhatja a klinikai tünetek kialakulását. Ilyen provokáló tényezők: stressz, téli hideg idő, a bőrt érő fizikai trauma, napégés, fertőzések, gyógyszerallergiás reakció, bizonyos gyógyszerek szedése, alkohol, hormonális hatások, elhízás, anyagcserebetegségek.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!