KEVESEBB GYORSKAJÁT
Anglia elhízik, ha nem lesznek komoly intézkedések
Angliában hasonló eszközökkel terveznek küzdeni a gyorséttermi ételek ellen, mint korábban tették a dohánytermékek esetében: hirdetések betiltása, súlyos adók kivetése, az érintett cégek kitiltása az iskolák környékéről. Az időzítés nem véletlen, vannak ugyanis olyan kutatási eredmények, melyek azt állítják: az elhízás, a túlsúly komoly kockázati tényező lehet a koronavírus járvány idején.
Legalább ugyanolyan szigorú szabályokat kellene minél hamarabb életbe léptetni a feldolgozott élelmiszerek forgalmazásával és hirdetésével kapcsolatban, mint a dohányáruk esetében – ezt sürgetik most a terület érintett szakminisztériumai az Egyesült Királyságban, ahol egyre komolyabb egészségügyi problémákat okoz a lakosság körében az elhízás.
A javaslatok között olyan megoldások szerepelnek, hogy korlátozzák a gyorskonyhai készítmények promócióját a szupermarketekben, az iskolák közelében pedig ne engedélyezzék gyorséttermek működését egyáltalán, valamint este 9 óráig ne jelenhessen meg a televíziók képernyőjén se pizzát, se pedig hamburgert reklámozó spot. A szakértők sürgetik továbbá, hogy a gyors élelmiszerek csomagolása a lehető legegyszerűbb legyen, így se hívják fel magukra az óvatlan, többnyire fiatal vásárlók figyelmét.
A kezdeményezés időben egybeesett azzal, hogy napvilágra került a tény, miszerint az elhízás komoly kockázati tényezőt jelenthet a koronavírus járvány idején. Angliában a felnőttek 64 százaléka túlsúlyos vagy elhízott – írja a Guardian.
A brit kormány most összehangolt intézkedéseket tervez Nagy-Britanniában az elhízás hatékony leküzdésére, mielőtt még a koronavírusfertőzés lehetséges második hulláma „beköszöntene” az országba. A kormányzati bejelentések már a hónap vége előtt várhatók.
Gondoljunk csak arra, milyen intézkedések bevezetésével volt lehetőség a dohánytermékek forgalmának visszaszorítására: a márkaneveket eltüntették, vagy gyakorlatilag láthatatlanná tették a cigaretták csomagolásán, korlátozták az eladható mennyiséget az adott termékből, és alaposan megadóztatták a forgalmat. Bár a gyorskajákkal kapcsolatban vélhetőleg más eszközök alkalmazására is szükség lesz, és nem is azonnal találják majd meg a leghatékonyabb módját a fogyasztás visszaszorításának, az azonban már most biztos, hogy az elhízás, így közvetve a gyorskaják ellen minél hamarabb fel kell Angliában venni a harcot – vélik a kérdéssel behatóan foglalkozó brit szakértők.
Caroline Cerny, az elhízás ellen küzdő civil szervezet, az Obesity Health Alliance vezetője arra figyelmeztetett, hogy egyre nehezebb ellenállni a tévékből és az internetes platformokról áradó intenzív hirdetési kampányoknak, melyekkel a fogyasztókat bombázzák és arra ösztönzik őket, hogy minél nagyobb mennyiségben fogyasszanak – valójában egészségtelen – élelmiszereket. Szerinte minél hamarabb el kell azt érni, hogy ezek a termékek ne kerüljenek a reflektorfénybe.
Hozzászólás zárolva.