KEVESEBB GYORSKAJÁT
Anglia elhízik, ha nem lesznek komoly intézkedések
Angliában hasonló eszközökkel terveznek küzdeni a gyorséttermi ételek ellen, mint korábban tették a dohánytermékek esetében: hirdetések betiltása, súlyos adók kivetése, az érintett cégek kitiltása az iskolák környékéről. Az időzítés nem véletlen, vannak ugyanis olyan kutatási eredmények, melyek azt állítják: az elhízás, a túlsúly komoly kockázati tényező lehet a koronavírus járvány idején.
Az egészségügyi szakértők által előterjesztett további javaslatok között szerepel gyorséttermi üzletek bezárása az iskolák közelében, további kerékpárutak építése, az édességek betiltása a pénztárakban, az alkoholra vonatkozó kedvezményes ügyletek tiltása. A kezdeményezők azt is el akarják érni, hogy az éttermek kötelező jelleggel tegyék nyilvánossá az étlapokon, hogy pontosan mennyi kalóriát is tartalmaznak az általuk felszolgált ételek.
Hogy mennyire jöttek be a korábbi kampányok és kezdeményezések: az üdítőitalokra kivetett 2018. évi illeték arra kényszerítette a gyártókat, hogy fizessenek illetéket vagy csökkentsék a termékek cukorszintjét, mindez pedig a szénsavas italok cukortartalmát rövid úton 28,8 százalékkal csökkentette az érintett termékekben. A cukoradó egy kiválóan működő, innovatív kezdeményezés volt, és valami hasonlóval kellene megpróbálkozni a telített zsírok vagy éppen a kalóriák esetében is – vélik egészségügyi szakértők.
Fontos persze az ár is – figyelmeztetnek egészségügyi szakértők. „Az egészséges ételek nem feltétlenül drágábbak, mint a feldolgozott ételek” – állítja Emma Boyland, a Liverpool Egyetem kutatója, bár azt is hozzáteszi, hogy az esetek többségében ezek általában komolyabb árkategóriába tartozó élelmiszerek.
Természetesen nem lehet elvárni, hogy az alacsony jövedelmű emberek többet fizessenek, így szükség van nem piaci eszközökkel élő támogatási formák bevezetésére is. Susan Jebb, az Oxfordi Egyetem étkezési és népegészségügyi professzora szerint eljött az ideje annak, hogy az elhízást ugyanolyan népegészségügyi problémaként kezeljük, mint korábban tettük azt a dohányzással.
A háziorvosok ma már rutinosan beszélik le pácienseiket a dohányzásról, és ehhez gyakorlatilag minden segítséget meg is adnak. Jó lenne, ha valami hasonló gyakorlat alakulna ki az egészségtelen élelmiszerek fogyasztásával kapcsolatban is: a betegeknek egyre inkább tudniuk kellene, hogy ez egy olyan kérdés, amelyet felvethetnek az orvosuknak, és számíthatnak is a segítségükre és támogatásukra.
Hozzászólás zárolva.