Átalakult a család
A család a társadalom legősibb intézménye. A családok őrizték és adták tovább a társadalom kezdetei óta a hagyományt, a kultúrát, az értékeket, a hitet. A házasság intézménye az emberiség több tízezer éves története során több-kevesebb változáson átesve fennmaradt, és népszerűségéből nem sokat veszített.
A szociológusok szerint a PACS valós társadalmi problémákra próbál választ adni. „Sokan nem akarnak szüleik sorsára jutni, akik elváltak vagy rossz házasságban élnek kényszerűen együtt. Mások nem szívesen adják fel karrierjüket, amely a párokat gyakran egymástól távol eső munkahelyekre vezényli. E helyzetekben praktikus megoldást kínál a házasság könnyített, „light” formája.” (Dési András: Erős érzések, könnyített kötelmek Népszabadság)
Míg Franciaországban a párkapcsolatok „PACS-formája” hódít, addig a Amerikában a neokonzervatív Bush-kormány a család intézményét népszerűsítő nagyszabású kampányolásba kezdett.
Magyarországon a családalapítás egyre későbbre tolódik. Míg szüleink nem ritkán 18-20 évesen családot alapítottak, addig mára 22 év lett az átlagéletkor, mikor önálló családot alapítanak a fiatalok. Emellett korábban járnak el a fiatalok önállóan szórakozni, hamarabb próbálják ki az alkoholt, cigarettát, drogot, a meghatározó életesemények is korábban következnek be, de az önállósodással párhuzamosan növekszik az idő, amit a szüleikkel együtt élve töltenek. A szülői háztól való elköltözés inkább az együttélés vagy a házasságkötés időpontjával esik egybe, míg korábban a tanulmányok befejezésével, munkába állással volt egy időpontban. Egyre többen élnek élettársi kapcsolatban, így csökken a házasságok száma. Ezzel párhuzamosan nőtt a házasságon kívül született gyermekek száma. Vagyis a tények is azt támasztják alá, hogy napjaink családja átalakulóban van.
Hozzászólás zárolva.