Az alkohol pozitívan hat a kapcsolatokra
A közösségben történő mérsékelt alkoholfogyasztás fokozza a pozitív érzelmeket és megkönnyíti a negatívak feldolgozását, ezáltal hozzájárul a kapcsolatok megerősödéséhez – áll egy új amerikai tanulmányban.
Míg a közvélekedés szerint az emberek a feszültség csökkentéséért nyúlnak a pohárhoz, számos kutatás ellenkező hatásról számolt be. A Pittsburgh-i Egyetem szakértőinek értekezéséből viszont az derül ki, hogy a mértékletes és társaságban történő alkoholbevitel esetén a férfiak és a nők közösségi viszonyai is javulnak.
A Psychological Science című folyóiratban publikált eredmények azért számítanak úttörőnek, mivel kifejezetten a csoportos italfogyasztás következményeire vonatkoznak. Korábban ugyanis az úgynevezett ”közösségi ivók” eseteit is elszigetelten vizsgálták. ”Azok a tanulmányok nem valóságos körülmények között vették górcső alá a jelenséget” – állapította meg Dr. Michael A. Sayette, a felmérést vezető pszichológus. ”Úgy véltük, sokkal jobban megismerhetjük az alkohol hatását, ha a kísérletet élethű környezetben végezzük” – tette hozzá.
A 720 főből álló mintát tehát különböző csoportokra osztották, az interakciókat pedig a mimika és a beszédstílus alapján értékelték. A pontszámok alapján az alkohol fokozza a szociális kötődést, növeli a beszélgetéssel töltött időt és csökkenti a negatív érzelmek kifejezését.
A rögtönzött közösségek összeállítására különösen nagy hangsúlyt fektetett Dr. Sayette és nyolc munkatársa. Minden résztvevő két, véletlenszerűen kiválasztott ismeretlennel került egy asztalhoz, és alkoholt, placebót vagy üdítőt kellett fogyasztaniuk. A nemek szerinti lehetséges összetételt (három férfi, egy nő és két férfi, két nő és egy férfi, illetve három nő) húsz-húsz társaság képviselte, s mindannyian elvégezték a próbát mindhárom típusú itallal. Egy-egy kísérleti rész 36 percig tartott, mialatt ugyanazon italfajtából hármat kellett rendelniük. A kutatók videón rögzítették az eseményeket, így képkockánként elemezhették a résztvevők arckifejezéseit.
Az eredmények tanúsága szerint az alkohol nemcsak az ”igaz” mosoly gyakoriságát növelte, de hozzájárult azok koordinációjához is. Magyarán ösztönözte a közösségépítés szempontjából kulcsfontosságú ”arany pillanatok” létrejöttét, amelyekből az üdítőt kortyolóknak kevesebb jutott. A résztvevők ugyanakkor erősebb kötődésről és élénkebb beszélgetésről számoltak be enyhe alkoholos befolyásoltság alatt.
Hozzászólás zárolva.