Az alvás hatása a rákra
Az alvászavarokkal küszködők a kortizon felborult ritmusa miatt fogékonyabbak lehetnek a daganatos betegségekre.
David Spiegel professzor, a Stanford-egyetem kutatója szerint az alvás megváltoztatja a szervezet hormonháztartását, a hormonális egyensúly zavarai viszont hatással lehetnek a rák kialakulására.
A daganatképződés folyamatában potenciális szereplők lehetnek a kortizon, a melatonin és az ösztrogén nevű hormonok.
Az orvosoknak nemcsak a daganat ellen kell küzdeniük, de meg kell tanítaniuk betegeiket, hogy együtt éljenek vele.
A kortizon az egyik fő stresszhormon. Az immunrendszer szabályozásában játszik szerepet, így a rák leküzdésében közreműködő sejteket is érinti. A kortizonszint általában hajnalban a legmagasabb, napközben egyre csökken.
Kísérletek igazolták, hogy a mellrák szempontjából magas kockázati csoportba tartozó nőknél eltolódott a kortizon ciklus. A professzor szerint tehát az alvászavarokkal küszködők a kortizon felborult ritmusa miatt fogékonyabbak lehetnek a daganatos betegségekre.
A melatonin hormon alvás közben keletkezik a szervezetben, és a napi ciklusban játszik vezető szerepet. Ez a hormon antioxidánsként is működik, így megelőzheti a DNS sérülését, mely rákhoz vezet.
Az éjszakai műszakban dolgozó nők szervezete kevesebb melatonint termel, így ők érzékenyebbek az ösztrogénre, és gyakoribb náluk az emlőrák.
A fenti állításokat laboratóriumi egereken végzett kísérletekkel is igazolták.
Hozzászólás zárolva.