Az anyává válás ideális kora
Az anyává válás ideális időpontját meghatározni nagyon nehéz. Hiszen édeskevés, hogy mit mond a biológia, ha a munkahelyünk, az élethelyzeteink, vagy éppen a szerelmi életünk a közelében sincsen még a családalapítás lehetőségének. De mégis, mi az ideális kor? Dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos segít végiggondolni a szempontokat.
A tápanyaghiányt kikerülni nem nehéz – gondolnánk -, hiszen csak megfelelően kell étkezni. De a szomorú tény az, hogy ha időt és sok-sok pénz rááldozva a legjobb ételek közül is válogatnak, még akkor is jelentkezhet a tápanyaghiány, mivel élelmiszereink minősége jelentősen romlott az elmúlt 50 évben. Ehhez jön a mozgásszegény életmód, a stressz, a szmog és társaik, melyek az egekbe emelik a tápanyagfelhasználást.
Pótlás és tervezés
Ha kevés a tápanyag, akkor a várandósság elmaradhat, hiszen egy gyermek kihordásának hatalmas a tápanyagigénye. Másrészt a várandósság messze nem létszükségletű funkció, így a test először a reprodukciót és a hasonló működéseket hagyja leromlani – mondja dr. Angyal Géza.
A megoldás a helyzetre a megfelelő tápanyagpótlás, és a tervezés. Ez nyilván nem azt jelenti, hogy pontos életkort lövünk be, mikor is leszünk terhesek, hanem azt, hogy a szervezetet megfelelő formában tartjuk, hogy a családalapítás is gond nélkül megtörténhessen. Ha ugyanis a szervezet működése ideális, akkor a családalapításra akár 40 éves kor felett is adott a lehetőség, bár ilyenkor már lényegesen több akadályozó tényezővel is számolni kell.
A test megfelelő szinten tartását mozgással, kiegyensúlyozott táplálkozással és megfelelő vitamin, ásványi anyag és nyomelem pótlással lehet biztosítani. Kezdetben egy jó nőivitamin, később a várandósvitamin jelent hatalmas segítséget. A választék bőséges. Két alapfeltételt érdemes szem előtt tartani:
- Komplexitás: a sok összetevős vitaminkészítmények esetében az egyes anyagok segíthetik mások hasznosulását. Ez a kapcsolat érhető tetten a C-vitamin és a vas, vagy éppen a cink és a réz között is
- Szerves kötések: a készítmények közt keressük azokat, amikben a lehető legtöbb anyag szerves, vagyis biológiailag aktív formában van jelen. Ezzel ugyanis a hasznosulásuk is akár 80%-kal javul, vagyis lényegesen hatékonyabban lesznek a segítségükre. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a -citrát és -glükonát kötési formákat érdemes keresni.
Várandósvitamin esetében pedig még egy fontos szempontról nem szabad megfeledkezni: a terhesség három fejlődési szakaszból, három trimeszterből áll. Ezeknek pedig nem ugyanaz a tápanyagigénye. Azok a készítmények a legjobbak, amelyek megfelelően tagoltak, így a három trimeszter igényeit a lehető legjobban képesek kiszolgálni!
Hozzászólás zárolva.