Az autogén tréningről
A nyár 3 hónapja kitűnő lehetőséget kínál egy igen hatékony és sokoldalú relaxációs technika, az autogén tréning elsajátítására. Érdemes most is a kályhától indulni. Mi a relaxációt ma az angol relaxból hisszük eredni, de az angolba a franciából került ez a szó is, ahol a fogoly szabadon engedését jelenti (és természetesen latin eredetű). Könnyű belátni, hogy vajon milyen fogolyról lehet szó – a lélek az, a halhatatlan lelkünk.
Az ötödik gyakorlat egy olyan vegetatív működéssel alakít ki mentális kapcsolatot, amelyet korábban sokan nem ismertünk: a napfonatról (plexus solaris, solar-plexus) van szó. Ez – a sugárzó naphoz hasonló – vegetatív központ a valamivel a köldök fölött, a gyomor mögött helyezkedik el, és függőlegesen az ajkunktól a külső nemi szervig, vízszintesen pedig a májunktól a lépünkig irányítja minden zsigerünk, szervünk működését. Pánik-betegség, vegetatív neurózis, pszicho-vegetatív labilitás, a (korábbi cikkben részletesen tárgyalt) debilizáló szorongás, a női és férfi szexuális működés legkülönbözőbb zavara mind-mind enyhíthető-megszűntethető ezzel a gyakorlattal, amely jótékonyan hat az étvágyra, az emésztésre s így a testsúlyra is: a soványak híznak, a kövérek fogynak ugyanattól a gyakorlattal, mert ez is az arany középút felé visz, mint az előző négy.
Minőségileg más az AT hatodik alapgyakorlata: ennek hatására egy olyan vegetatív változás jön létre, amely eddig soha nem történt meg velünk – kellemesen hűvössé válik a homlokunk, miközben testszerte megmarad az ugyancsak kellemes, de meleg érzetünk. Bagdy Emőke – aki megismertette velünk az AT-t – így összegzi ezt: „Kraepelin írta le először, hogy a tartós meleg fürdőben ülő betegeit álmosító nyugalom fogta el, ha homlokukra hűvös borogatást tett. Ugyancsak ősrégi tapasztalat, hogy alvó emberek homlokára fújva az alvás mélyül. Sajátságos lelki és élettani változás jön létre, ha a test egészében átmelegedve pihen és a terület hűvös.” (Bagdy E. – Koronkai B.: Relaxációs módszerek, Medicína, Bp. l988., 35. o.) Ez a sajátságos változás a pont az i betűn: másfél-két és fél órai alvással egyenértékű így egy kb. 10 perces AT-gyakorlás!
Ahogy többször is jeleztem, az AT nemcsak a gyógyításra, de a megelőzésre is jól alkalmazható: a vegetatívum harmóniájának rendszeres erősítése megakadályozza, hogy olyan tünetek, zavarok vagy betegségek alakuljanak ki, amelyek hátterében e harmónia megbomlása áll. A rendszeres gyakorlás sem okoz ugyanakkor függőséget, hiszen semmilyen anyagot nem viszünk be a szervezetbe, tehát nincs, amihez hozzászoknánk, ami összegyűlne bennünk. Ugyanakkor akár éveket is ki lehet hagyni, aki egyszer készség-szinten megtanulta az AT-t (mint a gépelést, gépjárművezetést, úszást vagy táncolást), az nem tudja elfelejteni. Először „ügyetlenkedik” egy kicsit, de hamar aktivizálódik a tudása.
Hozzászólás zárolva.