Az egyik legismertebb, és 110 éves
Sokan ismerjük és szedjük, mint hagyományos lázcsillapítót, gyulladás-gátlót, illetve fájdalomcsillapítót. Pályafutása 110 éve alatt az egyik legismertebb orvossággá vált. Azt azonban kevesen tudják, hogy a legújabb kutatások szerint a szer a kardiovaszkuláris betegségek megelőzésében is egyre nagyobb szerepet kap. A gyógyszeres terápia egészség-gazdaságossági számítások szerint is jó eredményekkel kecsegtet. Ennek is köszönhető, hogy április 1-jétől Eü.tér.köt. 50%-ról normatív 55%-ra emelkedett a gyógyszer társadalombiztosítási támogatása.
A maró hatású szalicilsav (o-hidroxi-benzoesav) kémiai szerkezetét Hermann Kolbe marburgi professzor állapította meg 1859-ben, s módszert dolgozott ki a sav előállítására is. A növekvő szükséglet kielégítésére Friedrich von Heyden gyárat alapított. De a mellékhatásokban bővelkedő szabad szalicilsavat gyakran okozott gyomorhurutot, vagy hányingert. A mellékhatásokra Felix Hoffmann – egy német cég gyógyszerészeti részlegén dolgozó munkatársa – talált megoldást 1897-ben: előállította az acetilszalicilsavat, amely a szalicilsavhoz képest csekély mellékhatást váltott ki. A humán kísérletek után a szer Aspirin néven került forgalomba, először por formában, majd 1915-től tablettaként. Egyesek szerint a név St. Aspirinusra, a fejfájás ellen védő szentre emlékeztet, de valószínűbb, hogy az acetil és a spireasav szavakból származik.
Egészség-gazdaságossági alapon
Talán a molekula széles spektrumának is köszönhető, hogy április 1-jétől 10 százalékkal emelkedik a gyógyszer vényre kapható formulájának támogatása.
Egy magyar orvosokból, gyógyszerészekből és egészség-gazdaságtani elemzőkből álló team nemrégiben elvégezte el az acetilszalicilsav egészség-gazdaságtani elemzését az atheroszklerotikus betegségek primer prevenciójában.
A meta-analízis a primer prevenciós célú aszpirin-terápia klinikai eredményeit és költségeit vizsgálta arra keresve a választ, hogy a terápiával mekkora költségmegtakarítás várható a jövőben.
A vizsgálat alapján egyértelműen kiderült, hogy az elkerült kardiovaszkuláris halálozások és betegségek költségeit is figyelembe véve, az elsődleges prevenció mint népegészségügyi prioritás magasabb egészség-nyereséget, emellett több százmillió forint költségmegtakarítást hozhat a társadalom és a finanszírozó számára.
A magyar analízis eredménye szerint 44 beteget kell aszpirin prevencióban részesíteni ahhoz, hogy egy akut miokardiális infarktust elkerüljünk. 44 személy esetén, normatív 55 százalékos támogatási kulcsot feltételezve 5 év alatt az aszpirin primer prevenció diszkontált költsége 823 152 forint, míg az infarktus költsége 894 362 forint. Tehát az aszpirin primer prevencióval 71 210 forintot takaríthat meg a finanszírozó 44 betegenként 5 év alatt.
(A kutatást a Herczeg Balázs gyógyszerész-közgazdász, dr. Gerencsér Zsolt orvos-közgazdász, belgyógyász,- onkológus és Rózsa Péter egészségügyi közgazdász alkotta team végezte.)
Hozzászólás zárolva.