Az életedről van szó! Muszáj változtatni a szokásaidon
A nyári melegben még a töltött káposzta és a paprikás csirke legnagyobb rajongói is változtatnak egy kicsit étkezési szokásaikon, és kevésbé kalóriadús, könnyebben emészthető fogásokat is hajlandók elfogyasztani.
Persze nem csak a nálunk is népszerű, és jelenleg elsősorban alkalomszerűen, étteremben fogyasztott népszerű fogásokra gondolok, mint a pizzára, különböző tésztákra, a hagymalevesre, vagy a paellára. A hétköznapok étkezési rendjét, az egyes fogások összetevőit és elkészítési módját kell megváltoztatni:
1.) Sokkal több zöldséget és gyümölcsöt kell beiktatni mindennapi étkezésünkbe, és másképp kell elkészíteni őket. Salátaként, köretként, desszertként. Nem véletlen, hogy a mediterrán konyha nem ismeri a nálunk oly közkedvelt rántást, és az ezzel készült főzelékeket. Lisztes habarást is csak nagyon ritkán alkalmaznak. A mártásokat inkább tejszínnel sűrítik, a zöldséget pedig párolva, vagy maximun enyhén grillezve adják a húsétel mellé. Számtalan olyan zöldség van, amelyet a hagyományos – főleg burgonyára épülő – magyar konyhai receptúra nem is ismer: brokkoli, kínai kel, édes kömény – hogy csak néhányat említsek.
2.) Sokkal kevesebb húst fogyasztanak a mediterrán népek, a húsfajták és az elkészítési módok is mások. Sertéshús alig-alig kerül az asztalra, sőt marhahús is ritkán. Elsősorban szárnyasok és halak elkészítésében jeleskednek. Kevés zsiradékon megfuttatva, rendkívül változatosan, zöld fűszerekkel ízesítve. A panírozás, szalonnával burkolás szinte ismeretlen az otthoni konyhákban. Az éttermek étlapjain is maximum a Wiener schnitzel, azaz a bécsi szelet szerepel, mint a mi magyar rántott húsunk megfelelője, de az is borjúhúsból készül és nem sertésből. S bármilyen húst is használnak, az mindig sovány, zsírrétegtől mentes.
3.) Zsiradék. Főzéshez szinte kizárólag növényi eredetű zsiradékot használnak. Maximum a vaj jelenik meg egyes húsételeknél, vagy a zöldség köreteknél. Ez nem csupán abból adódik, hogy ezek az országok bizony elég gazdag olivatermő helyek, hanem abból is, hogy a növényi olajok telítetlen zsírsavakat tartalmaznak. Ezek pedig kétszeresen is egészségesek. Egyrészt nem rontják a szervezet koleszterin szintjét, másrészt még fogyasztanak is, hiszen segítenek lebontani a szervezetben lerakodott zsírpárnákat. S ez gyakorlatilag minden növényi olajra igaz, nem csupán az olíva olajra. A napraforgó és a repce olajat, vagy a csonthájas gyümölcsök (dió, mandula, mogyoró) olajait éppoly előszeretettel használják főzéshez is, salátákhoz is.
Hozzászólás zárolva.