Facebook hozzászólás
279

Az első figyelmeztetés már halálos is lehet

A csendes gyilkosként emlegetett magas vérnyomás bár népbetegségnek számít, sokan mégsem veszik eléggé komolyan. Sajnos a legtöbben már a súlyosabb tünetek megjelenésekor fordulnak orvoshoz, így az sem ritka, amikor az első figyelmeztető jel már maga a stroke. 

A rendszeres ellenőrzés és kezelés fontosságára hívja fel a figyelmet Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája.

Van, hogy csak későn derül rá fény
A magas vérnyomást nem hiába nevezik csendes vagy néma gyilkosnak, hiszen az esetek többségében semmilyen tünet nem hívja fel a figyelmet az állapotra. Sokan ugyanis tarkótáji fejfájást, szédülést, látászavart és rossz közérzetet „várnak”, és csupán ekkor mennek orvoshoz, vagy nyúlnak az otthoni vérnyomásmérőjük után.

Mire észrevesszük, már késő Kép: Pixabay

Azonban nem árt tudni, hogy bizonyos kor után, illetve egyes betegségeknél (pl. vesebetegség, diabétesz) fokozott a rizikó, csakúgy, mint a dohányosoknál és a túlsúlyosaknál, így nekik célszerű lenne rendszeresen megmérniük az értékeiket, hiszen van, hogy az illetőnek nincs semmilyen panasza, mégis fennáll a hipertónia. Mivel a betegség jelentős érkárosító hatást eredményez, nem ritkán előfordul, hogy az első, ami felhívja a figyelmet az állapotra, az már egyből életveszélyes stroke vagy a szívinfarktus.

Sokan nem tudnak róla, nem érdekli őket vagy rosszul kezelik
Statisztikák szerint Magyarországon 100 felnőtt emberből 15-35-nek magas a vérnyomása, és ennek is csupán a fele részesül megfelelő kezelésben. Hiszen vannak, akik nem tudnak a betegségükről, akik meg igen, közülük olyanok is akadnak, akik nem, vagy nem az előírtaknak megfelelően szedik a gyógyszereket. Továbbá előfordulhat, hogy rosszul van beállítva a terápia, illetve a másodlagos forma alapbetegsége nincs kezelve, így a vérnyomás értékei sem tudnak normalizálódni. Éppen ezért a hipertónia orvoslásában igen jelentős szerepe van az alapos kivizsgálásnak, a rendszeres kontrollnak és az életmódváltásnak- mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája.

A beteg közreműködésére is szükség van a gyógyszereken kívül

A magasvérnyomás kezelése 3 rétegű: gyógyszer, megfelelő étrend, valamint rendszeres testmozgás. Látható tehát, hogy a betegnek aktív szerepe van az állapot javulásában, sőt, enyhébb esetekben a gyógyszeres terápia egy idő után akár el is hagyható, amennyiben az illető szigorúan betartja az utasításokat, hiszen a mozgás és a fogyás 5-15 Hgmm-es, míg a sószegény diéta 5-10 Hgmm-es csökkenést is eredményezhet! Viszont ha a beteg csupán a gyógyszerek hatásaira hagyatkozik, úgy jelentősen kisebb mértékű javulás következik be! (Forrás: Trombózisközpont)

5 tévhit a magas vérnyomásról
A magasvérnyomás-betegség a kor előrehaladtával egyre gyakrabban fordul elő, ami kezeletlenül életveszélyes szövődményekkel járhat. Bár az állapotot –akár hallomásból – mindenki ismeri, ám vannak olyan kérdések, melyek sokak számára nem egyértelműek.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!