Az erő bennünk van
Bármilyen hihetetlen is a legtöbb erőt éppen saját magunkból meríthetünk. Mert bár segíthet a család, a barátok, sőt ha kell a pszichológus is, a problémát végül nekünk kell megoldani. Belső erőnk legfőbb alapja pedig az önbizalom, mely az önismereten is alapszik.
Felnőttkori erőnk, vagy erőtlenségünk tehát – mint oly sok minden más is – gyerekkorunkba gyökeredzik vissza.
Önbizalmunkat azonban, immár felnőttként mi magunk is javíthatjuk, melyből azután erőt meríthetünk problémáink megoldására.
Önbizalmunk javításának elengedhetetlen feltétele az önismeret. Legyünk magunkhoz őszinték, s legalább magunkban leltározzuk fel erősségeinket és gyengeségeinket. Már ez a felmérés önmagában erősítheti önbizalmunkat, mert bátran ragaszkodhatunk azokhoz a képességekhez, tudáshoz, amivel rendelkezünk. Gyengeségeinket pedig, nem kell feltétlenül elfogadni, meglévő önbizalmunkra alapozva, próbáljunk meg javítani rajtuk.
Önbizalmunk megerősítését segíti az önszuggeszció is.
Néhány, önszuggeszciós gyakorlat, mondat:
A sikert, ne a szerencsének (vagy ne csak annak, mert persze néha az is kell) tudjuk be, hanem ismerjük fel és el benne saját teljesítményünket. Az egészséges büszkeség a sikerélmény záloga.
Ha valami mégsem sikerül, soha ne legyen az a konklúzió, hogy „én milyen szerencsétlen” vagyok.
A túl gyakori „nem bírom” mondogatása biztos út az összeomláshoz. A megoldási lehetőségeken való töprengés a kivezető út első lépése. A „meg fogom oldani, meg kell oldanom, meg tudom oldani” mondatok nem csupán az összeomlástól óvnak meg minket, hanem elvezetnek a megoldáshoz is.
Örüljenek minden apró sikernek, s ne nagyítsák fel drámaian a kudarcokat.
Az önbizalom megerősítése nem csupán abban segít, hogy legyen miből erőt merítenünk az újabb és újabb problémák megoldásához, esetleges valódi tragédiák túléléséhez, hanem abban is, hogy negatív személyiségből, pozitív gondolkodású emberré váljunk.
Hozzászólás zárolva.