Facebook hozzászólás
157

Az extrovertált hajlam

Mottó: Senki sem gyömöszölhető bele egyetlen személyiség-tipológiai dobozba, de mindenki egy ilyen dobozból lóg ki.

            Az, hogy beszélni szeret, azzal is jár, hogy verbalizálja szorongását, vagyis szavakban fejezi ki, fogalmazza meg azt – s a kutatások egyértelműen jelzik, hogy aki képes erre, az kevésbé betegszik meg a szorongástól: nem lesznek pszichoszomatikus tünetei például.

            Mivel kedveli, sőt keresi a változatosságot, könnyebben feldolgozza, ha megszűnik a beosztása vagy a munkahelye – hamarabb feltalálja magát: „talpára esik, mint a macska”.

            Fontos hangsúlyozni azonban, hogy az extroverzió velünk született jellemzőnk, tehát nem lehet úgy módosítani, szelídíteni, mint egy attitűdöt.

            Lehet viszont – ha már tudjuk magunkról, hogy ilyennek születtünk – tudomásul venni, elfogadni, és bekalkulálni az életünkbe, viselkedésünk megtervezésébe, magatartásunk kialakításába. Legegyszerűbb úgy tekinteni erre a sajátosságunkra is, mint például a velünk született testi jellemzőkre. Aki túl alacsony, vagy éppenséggel túl magas, az is csak akkor jár jól, ha nem megváltoztatni akarja az egyébként is megváltoztathatatlant, hanem elfogadja, tényként tudomásul veszi, megkeresi a pozitív velejáróit ennek a ténynek, és igyekszik ellensúlyozni, esetleg elfedni, elfogadhatóbbá tenni a negatív következményeket.

            Hadd írjak ide három mondatot, amit más-más formában, de olvastam már a legkülönbözőbb vallások hívőitől, „hithű materialistáktól”, mindenben szkeptikusan kételkedő filozófusoktól és az ezotéria egymástól távol eső területeinek ismerőitől is: 

1.      Erőre van szükség, hogy meg tudjuk változtatni a megváltoztathatót,

2.      türelemre, hogy el tudjuk viselni a megváltoztathatatlant,

3.      és bölcsességre, hogy mindig meg tudjuk őket különböztetni egymástól.

Mégis, milyen sokan rokkannak bele abba, hogy a megváltoztathatatlant akarják megváltoztatni – és milyen sokan élnek lehetőségeik alatt, mert nem merik megváltoztatni azt sem, ami pedig megváltoztatható lenne! A háttérben mindkét alkalommal a bölcsesség hiánya van: a pontos felismerés, a megkülönböztetni tudás képessége nem adatott meg…  





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!