Facebook hozzászólás
2 664

Az integrált és a dezintegrált személyiség

Mottó: Senki sem gyömöszölhető bele egyetlen tipológiai dobozba, de mindenki egy ilyen dobozból lóg ki.

        A kulcs tehát az eidetikus kép: ha képes produkálni ilyent az illető, nagy valószínűséggel i-típusú személyiség. Tessék kipróbálni, és összevetni a most következő leírással!

                1. Az i-tipusú személyiség érzékelése, emlékezete és gondolkodása összerendezett: egymással harmonikus egységben működnek ezek a lelki jelenségek – az érzékelésből a látás és általában a vizualitás különösen fejlett – a látott/megfigyelt dolgokat, a tárgyi konstellációt hosszú ideig teljes részletességgel „látja” maga előtt, akkor is, amikor annak tényleges érzékelése már régen megszűnt – felfogása az összefüggések meglátására, az „egész” észlelésére irányul első sorban – figyelme /részben emiatt/ ingadozó: „ugráló” – /ennek következtében/ kitűnően alkalmazkodik a külvilághoz – könnyen teremt emberi kapcsolatot.

                2. A di-tipusú személyiségnél az érzékelés, az emlékezés és a gondolkodás egymástól elszigeteltebben működik – ennek következtében az illető zárkózott, többek között azért, mert az alkalmazkodó-képessége nem olyan jó, mint az i-típusúé – az emberek közt „elvarázsolt idegenként” érzi magát – figyelme megtapad, így gondolkodása is a részekre irányul – általában a szűk látókörűnek, merevnek tűnik, akiből hiányzik a rugalmasság.

        Most is arra hívom fel a figyelmet, hogy ha a leírtak alapján valaki di-tipusúnak érzi magát, vagy szeretett rokonát, ismerősét, ne engedje, hogy negatív érzések uralkodjanak el rajta!

        Egyrészt – ahogy írtam -, ez főleg tanult, a szocializáció során szerzett tulajdonság, tehát „átírható”: nem csak ellensúlyozni, elkendőzni, figyelembe venni lehet, de meg is szüntethető ön- és partner-ismereti, majd  személyiség-fejlesztő kurzuson.

        Másrészt – és ez sem utolsó dolog! – a többiek számára sok előnnyel is jár ez a sajátosság. A megtapadó figyelem, a részekre irányuló gondolkodás olyan adatok, események, jellemzők stb. érzékelését, észlelését, megfigyelését, tanulmányozását teheti-teszi lehetővé, amelyeket mások (pl. a masszív i-tipusú személyek) észre sem vesznek, nemhogy tanulmányozni tudnák! Nagyon sok, az egész emberiséget szolgáló kutatási eredményt, felfedezést, találmányt éppen ezeknek az „elvarázsolt idegenként” köztünk legtöbbször magányosan bóklászó személyeknek köszönhetünk.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!