Facebook hozzászólás
199

Az Y kromoszóma okozta nemi különbségek

A társadalmi nemek, férfiak és nők egyenlő esélye kívánatos céllá vált napjainkban. A nemek közti különbségek biológiailag az Y kromoszómára vezethetők vissza. Erre rakódott rá az eltérő szocializáció, a nemspecifikus viselkedés és társadalmi szerep.

Gender mainstreaming

Az Európai Unió kiemelt feladatként kezeli a nemek közti egyenlőség megteremtését. Ezt azonban főként a foglalkoztatás útján képzelik el. A lisszaboni cél szerint 2010-re 60% lesz a foglalkoztatott nők aránya. A gender mainstreaming („frontális befolyásolás”) egy olyan szemléletmód, mely a nemek kérdését helyezi a főáramba. Igazából nincs helyes fordítása, nehéz magyarosítani. A gender mainstreaming arra világít rá, mi a nők érdekeinek a férfiakéval azonos mérvű megjelenítése a politika és a szociális élet főáramában. A gender mainstreaming politikai célt jelent, egyben egy stratégiát is a nemek egyenlőségének eléréséhez. Tartalmazza a tapasztalatcserét, a gyakorlati eszközök fejlesztését, a végrehajtás keretét és monitorozását a különböző politikai területeken.

Az elképzelés szerint minden kérdésben meg kell vizsgálni, hogyan hat az a nőkre, vagyis horizontálisan kell érvényesülnie a szempontoknak. Az Európai Unió tagországai már régen elkezdték alkalmazni ezt a szemléletet. A gender mainstreaming érvényesülése attól függ, hogy kik fogják végrehajtani az intézkedéseket, oktatják-e ezt a szemléletet, s milyen ellenállása van a kormányzati szerveknek. Svédországban eljutottak odáig, hogy femokraták tevékenykednek, olyan személyek ők, akik hivatásszerűen foglalkoznak a férfi-nő kérdéssel.

A gender fogalma

A nők életére, tapasztalataira koncentráló tudományos írások nagyon régóta elkülönítenek két fogalmat, a biológiai nem (‘sex’) és a társadalmi nem (‘gender’) fogalmát. Az első a két nem anatómiai, biológiai különbözőségeire utal, a gender viszont mindazokra a társadalom által konstruált és megélt tapasztalatokra, elvárásokra, normákra, eszmékre, amelyek a két nemhez kapcsolódnak.

A gender fogalom megszületése tulajdonképpen ahhoz a feminista irányzathoz kapcsolódik, amelyik azt fogalmazta meg, hogy a két nem társadalmi megítélésében nem a biológiai-genetikai meghatározottság játszik szerepet, hanem a társadalomban kialakult viszonyok és normák. Idézni lehetne Simone de Beauvoir híres megjegyzését, hogy „Az ember nem születik nőnek, hanem azzá válik” (Beauvoir 1971, 197). Ebben a megközelítésben a nők és a férfiak közötti kulturális különbségekre helyeződik a hangsúly, valamint ennek a különbségnek a megszüntetésére, egyenlőséget követelve a politikai, a művészeti, a kulturális életben, a munkában, és a mindennapi élet egyéb területein.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!