Azonnali szívhalál
Magyarországon a hirtelen szívhalál a vezető halálokok között szerepel. A szív azonnali megállása nemcsak az idősebb, hanem igaz nagyon csekély mértékben a fiatalabb korosztályt is érintheti. A kamaszok hirtelen szívhalálát gyakran genetikailag meghatározott rendellenességek okozzák. Egy szívleállásból, esetleg egy tragikus szívhalálból nem szabad azt a következtetést levonni, hogy a sportolás veszélyes.
Dr. Mogyorósy Gábor, a Magyar Kardiológusok Társasága Gyermekkardiológiai Szekciójának elnöke elmondta, a kisgyermekeknél és a kamaszoknál nagyon ritka a hirtelen szívleállás, a szívroham kockázata. A statisztikai adatok alapján 100 ezerből csupán 3-4 gyermeknél fordulhat elő. A betegségek hátterében gyakran genetikailag meghatározott rendellenességek vagy szívizomgyulladás áll. Éppen ezért, ha a családban fiatal korban előfordult már szívinfarktus vagy azonnali szívhalál, akkor érdemes odafigyelni és az érintett gyerekeknek kardiológiai kivizsgáláson részt venni.
Nem szabad figyelmen kívül hagyni a figyelmeztető jeleket sem, minden esetben orvoshoz kell fordulni, ha valamilyen fokozott igénybevétel hatására, legyen az akár egy tornaóra, vagy edzés – eszméletvesztés fordul elő. A megfelelő figyelem a szülő részéről megkérdőjelezhetetlen, azonban a pedagógusoknak is meg kell tenniük mindent, hogy elkerüljék a tragédiát. Különösen igaz ez a testnevelésszakos tanárokra, edzőkre, hiszen ők azok, akik intenzívebb megterhelés közben kísérhetik figyelemmel a gyerekek reakcióit. Amennyiben fizikai stresszhelyzet alatt veszti el az eszméletét egy fiatal, az jele lehet annak, hogy a háttérben komolyabb szívbetegség húzódik meg.
Ebben a járvány dúlta időszakban pedig különösen oda kell figyelni az esetleges rosszullétekre. Egy magas lázzal járó vírusfertőzés ugyanis szívizomgyulladást is eredményezhet, ez a szövődmény pedig könnyen tragédiához vezethet – hangsúlyozta Mogyorósy doktor. Ilyenkor a háziorvosnak is jobban kell ügyelnie, egy vírusfertőzés után komolyan kell vennie a fiatal felgyorsult szívdobogását, fáradékonyságát, „elesettségét”. Ki kell derítenie, hogy ezek az árulkodó jelek csak és kizárólag a vírusfertőzésnek tulajdoníthatóak, vagy esetleg valamilyen szívprobléma okozza ezeket.
Bármilyen edzés, vagy testnevelés óra alkalmával megtörténhet az azonnali szívleállás, amelyet követően az első 4-5 percben még agykárosodás nélkül újból megindítható a vérkeringés. A szívhalált követő 10. percig még van esély az újjáélesztésre, ám ekkor már valószínűleg nem kerülhető el az agy visszafordíthatatlan károsodása, a 10. perc után pedig már sajnos minimális az életben maradás esélye.
Hozzászólás zárolva.