A járvány árnyékában
Baby boom helyett kései gyerekvállalás
Az előzetes várakozásokkal ellentétben, vagyis hogy valóságos baby boom várható a karanténba zártság után, egy most lezajlott kutatás szerint pont az ellenkezője történhet: sok amerikai nő nem tervez gyereket a közeljövőben, sőt lehet, hogy véglegesen is lemond a projektről.
A megnevezett ok a koronavírus. A koronavírus járvány hihetetlenül rövid idő alatt idézett elő példa nélkül álló gazdasági és társadalmi változásokat, olyanokat, melyek mindegyike alapvetően befolyásolta a nők gyermekvállalási kedvét – mondja Laura Lindberg, a Guttmacher Intézet egyik vezető kutatója.
A felmérésre interneten keresztül került sor május első hetében, amikor a karantén miatt a legtöbben saját otthonukban tartózkodtak. A kutatásba összesen kétezer, termékeny korban élő nőt vontak be.
A megkérdezettek egyharmada azt válaszolta, hogy a járvány miatt a tervezettnél később szeretne gyereket vállalni, vagy, hogy mindenképpen kevesebb gyermeket tervezne. Az alacsonyabb jövedelmi kategóriába tartozó nők, akiket egyébként is aránytalanul sújtott a világjárvány, és annak gazdasági következményei, úgy nyilatkoztak, hogy most még inkább meg fogják gondolni, hogy vállaljanak-e gyereket.
A fekete nők 44 százaléka, a latinok 48 százaléka azt mondta, hogy a tervezettnél később akarnak gyermeket vállalni a világjárvány miatt, csakúgy, mint a queer nők közel fele (46 százaléka).
Ugyanakkor a megkérdezett nők azonos százalékban számoltak be arról, hogy a járvány alatti korlátozó intézkedések miatt nehézségekbe ütközött számukra a fogamzásgátló készítmények beszerzése, valamint, hogy az állásuk elvesztésével esetleg gondot okozhat számukra a fogamzásgátlók kifizetése.
Nyolc, republikánusok által vezetett amerikai államban történtek kísérletek arra, hogy a pandémia alatt ne lehessen abortuszt végrehajtani, Texasban, pedig éppen folyamatban volt az állam elleni per, hogy ismét engedélyezzék az államban a terhességmegszakítást.
Ugyanakkor, az, ha a nők hosszú távon is a gyermekvállalás elhalasztását tervezik, kihat más folyamatokra is: Amerikában a 2007-es csúcs után a termékenységi ráta folyamatosan csökken, és a későbbi gyermekvállalás ezt a tendenciát még jobban felerősítheti.
Hozzászólás zárolva.