Facebook hozzászólás
346

Baj van, ha fehér foltok jelennek meg a bőrödön!

Mindazok, akiket érint a vitiligo nevű bőrbetegség, átélhették már a látható különbözőség érzését, különösen, ha az arcukon, kézfejükön jelennek meg a fehér foltok. Az esztétikai problémán kívül azonban a fényvédelemre is fokozottan figyelnie kell az érintetteknek, de van esély a tünetek javítására is – mondja dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyász szakorvosa.  

Nem albinizmus

A vitiligo nem azonos az albinizmussal, már csak azért sem, mert ha az egész bőrön meg is jelennek a fehér foltok, a teljes hajszín és a szemszín nem változik (az albínók haja szintén fehér, szemük pedig pirosas).

Fehér foltokkal gyógyulhat például a pikkelysömör és az ekcéma is, amely maradandónak is bizonyulhat, amennyiben kiterjedt volt a gyulladás, de okát tekintve közel sem azonos a vitiligóval. Szintén nem keverendő össze a vitiligo az úgynevezett napgombával (pytiriasis versicolor), amikor is napozás után jellemzően a háton, vállakon, felkaron és a mellkason alakulnak ki fehér foltok. Ennek hátterében ugyan szintén a melanociták gátolt működése áll, azonban ebben az esetben a gomba által termelt anyag akadályozza a kiegyensúlyozott működést. Ha bizonytalanok vagyunk a foltok eredében, feltétlenül forduljunk bőrgyógyászhoz, aki gomba ellenes szerekkel hatékonyan gyógyíthatja a napgombát.
Nem utolsósorban bizonyos gyógyszerek, például szteroid tartalmú kenőcsök mellékhatásaként is jelentkezhet rajtunk fehér folt, mely a kezelés abbahagyásával spontán visszanyeri eredeti színét. Érdekesség, hogy a melanoma terápiája során a vitiligo megjelenése a kezelés hatékonyságát mutathatja, illetve egyes immunterápiák során is megjelenhet vitiligo.

A tünetek enyhítése

A tudomány mai állása szerint a vitiligo nem gyógyítható, de csökkenthető a különbség a pigmentált bőrfelület és a fehér foltok közt.

– A legfontosabb dolog a vitiligos betegek számára a fényvédelem magas faktorszámú (50+ SPF) fényvédő krémekkel és ruházattal. Ezekkel egyrészt csökkenteni lehet a normál bőr és a pigmenthiányos terület közötti színkülönbséget, de ami sokkal fontosabb, hogy a bőrdaganatok kialakulását is megelőzhetjük.
– Egy lehetséges megoldás az ún. camuflage, vagyis egy speciális smink, aminek a használatát erre specializálódott kozmetikusoktól megtanulhatjuk. Léteznek kifejezetten vitiligosoknak kifejlesztett, gyógyszertárban kapható camuflage-ok, melyeket az ép bőr színének megfelelően választhatunk ki.
– Béta karotin szedésével a vitiligos foltok kissé sötétebbé válhatnak, és ezáltal kevésbé látszanak, sokan azonban nem örülnek, ha sárgás foltjaik vannak a fehérek helyett.
– Helyi szteroid tartalmú és ún. kalcineurin gátló krémekkel olykor jó eredményeket lehet elérni, főleg ha ezeket UV fénnyel kombináljuk.
– Az egyik leghatékonyabb kezelés az UVB illetve PUVA fényterápia, melyet kis kiterjedés esetén lehet az érintett területen alkalmazni, de nagy területek esetén is elérhető fénykabin formájában.
– A csaknem az egész testet elborító fehér foltok esetén egy Magyarországon nem elérhető kezelési módszer az ún. „depigmentáció”, amikor a normál bőr színét fehérítik ki hidroquinone származékokkal, illetve lézerrel. Ez azonban egy visszafordíthatatlan folyamat, melynek számos mellékhatása lehet.
– Sebészi megoldás is létezik, amikor a normál bőrt vagy bőrrészleteket ültetnek a vitiligós területre, ezt azonban rutinszerűen nem alkalmazzák még.
www.oxygenmedical.hu





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!