Facebook hozzászólás
259

Bármi lehetséges a teraszon…

A medence már rég nem egy kocka alakú betonteknő, belelógatott létrával. Az igényeknek, helyszínnek és pénztárcának megfelelően bármi lehetséges a teraszon is elférő kültéri masszázsmedencétől a saját, épített tóig.

Ma már sokak kertjében díszeleg valamilyen fürdésre alkalmas kisebb-nagyobb vízfelület. Mivel azonban többnyire épített medencéről van szó, nem árt tisztában lenni az építésre vonatkozó szabályokkal.

Ötven köbméternél kisebb

és egy méternél sekélyebb magánhasználatú medencét szabadon építhetünk, 50–100 köbméter és 1–2 méter vízmélység közötti terv esetén már bejelentési kötelezettség van, ennél is nagyobb építmény létesítésekor pedig egyszerűsített építési engedélyezési eljárással kell számolni. A medence elhelyezésekor a szabályozás meghatározza a kerítéstől és az épületektől tartandó távolságokat, ami általában 3-3 méter. Az építkezés előtt azonban a helyi építési szabályzatot is mindig érdemes megismerni, mert a helyi rendeletek eltérhetnek a törvényben foglaltaktól.

Mielőtt belefognánk a tervezésbe, célszerű tisztázni, hogy mire is szeretnénk használni a medencét. Ha elsősorban az otthoni sportolás eszközeként tekintünk rá, érdemes lehet fedett vagy beltéri megoldást választani, így nem csak a rövidke meleg évszakokban tudjuk kihasználni. Nem kell feltétlenül az uszodákban megszokott versenyméretekkel számolni, egy ellenáramoltató készülék beszerelésével már egy öt-hat méter hosszú medence is elég a napi testedzéshez.

Ha elsősorban gyerekek pancsolnak majd a vízben, akkor a mélység is fontos tényező. A hűsöléshez nem kell egy méternél mélyebb víz, ami biztonságosabb környezetet teremt a kicsiknek. Ha van rá lehetőség, hogy a medencét a házhoz vagy a teraszhoz szervesen kapcsolódva, belátható távolságban építsük meg, akkor a végeredmény – a gyerekek könnyebb felügyeletén túl – nyári medencés partik esetében is kifejezetten jól használható lesz.

A wellnessélmény

még teljesebbé tehető különböző vízköpők, masszírozófejek beépítésével. Egyre többen az úszómedencéhez kapcsolódó masszázskádat is kialakítanak. Masszázsmedencét azonban készen is vásárolhatunk, a kifejezetten kültérre tervezett darabok között pedig olyan is van, amely akár a teraszon is elfér. Ha viszont emeleten helyeznénk el, mindenképpen tájékozódni kell a födém teherbírásáról.

Ha elsősorban a látványban gyönyörködnénk, akkor a természetes hatás lehet a nyerő. De a tavakat sem csak nézni lehet! A természetes ökoszisztémát kialakító fürdőtó nagy divat külföldön, de már nálunk sem ismeretlen: tulajdonképpen egy úszómedence és egy dísztó ötvözete. Egy kisebb-nagyobb úszómedence méretű területet szabálytalan alakzatban körbevesznek kerti tóval, így a látvány egységes természetes vízfelület. Az ilyen fürdőtó vegyszermentes, természetesen öntisztuló, de csak annak ajánlható, aki nem rémül meg, ha néha béka vagy kisebb hal úszik szembe vele. Bár nagyon vonzó lehet a természet szerelmesei számára, jó tudni, hogy drága mulatságról van szó, mivel nagy terület kell hozzá, és a kialakítás is költséges. Az átlagos méretűnek tekinthető, 150 négyzetméteres fürdőtó 4-5 millió forintba kerül.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!