Bármi lehetséges a teraszon…
A medence már rég nem egy kocka alakú betonteknő, belelógatott létrával. Az igényeknek, helyszínnek és pénztárcának megfelelően bármi lehetséges a teraszon is elférő kültéri masszázsmedencétől a saját, épített tóig.
Ezután a látvány megtervezésének
már csak a képzelet szab határt. Az egyetlen, amihez érdemes ragaszkodni, az a kék burkolat, amely optikailag segíti, hogy tiszta vízben érezhessük magunkat.
A legegyszerűbb és mindig beváló forma a téglalap. A szögletes medencékben kellemesen lehet úszni, illenek a legtöbb épülethez, és megépíteni sem különösebben bonyolult. Egyre kedveltebbek azonban a kerek és íves formák. A hullámok vonalát idéző alakok és az amorf formák előnye, hogy kellemes öblök alakíthatók ki, illetve általuk kisebb térben is „kiharapható” a víz mellett pihenésre alkalmas száraz terület.
A medence és környékének stílusa mindenképpen illeszkedjék az otthon egészéhez. A burkolatok, fedési lehetőségek és főleg a víz körül a kiegészítő kellékek széles palettájában minden ízléshez van megfelelő, az egyszerű acélszerkezetektől az egyedi kerámiáig.
A medencehasználat költségeire
is fel kell készülni. Szakemberek becslése szerint egy jól megépített, fóliatakarású, csak nyáron használt 50 köbméteres kültéri medence esetében évi 80 ezer forint körüli működési költséggel számolhatunk vízkezeléssel, -pótlással, vegyszerrel és áramszámlával együtt. Beltéri medence esetén a fenntartási költségek naponta átlagosan egyórás használattal is elérhetik a havi félmillió forintot. Ugyanilyen méretnél közel 20 ezer forintos villanyszámlával kell számolni, amiért elsősorban a páramentesítő és a szűrő felelős, és jelentős tétel a fűtés is. A tapasztalatok szerint a medencelégtér és a víz fűtési költsége áltagosan megegyezik a lakótér többi részének fűtési költségeivel.
Víz, víz, tiszta víz
Minden medencetulajdonos tiszta, átlátszó, csillogó víztükörről álmodik, ami nemcsak esztétikai, de egészségügyi szempontból is fontos. Ehhez fizikai és kémiai módszerekre egyaránt szükség van. A vízforgató és szűrőberendezések hivatottak a medencébe hulló felszíni szennyeződések – falevelek, bogarak és egyebek – eltüntetésére, míg a baktériumok, gombák, algák ellen vegyszerek segítségével védekezhetünk.
A vízforgatóval ellátott kerti medencéket általában elég évente egyszer, a szezon elején kell kitakarítani, és ezután már csak akkor, ha láthatóan szennyeződnek. Ha figyelünk a medence körüli terület tisztán tartására, később jóval kevesebb mechanikai szennyeződéssel kell majd megküzdeni. Alapvető a tisztasághoz, hogy a vízszűrő jó állapotú, vízkőmentes legyen, és ne tömődjön el. A homokszűrőben a homokot évente kétszer kell tisztítani speciális anyaggal. A medence aljára leülepedett szennyeződés háló vagy medenceporszívó segítségével távolítható el, ami a vízforgató berendezéshez csatlakoztatva a piszokkal együtt felszívott vizet tisztítás után visszaengedi.
Hozzászólás zárolva.