Beszélgetés Várjon Dénessel és Strém Kálmánnal
„A tegnap világa” címen különleges, négy estéből álló tematikus koncertsorozatot indít novembertől Várjon Dénes zongoraművész, melynek keretében barátaival – többek között Keller Andrással, Perényi Miklóssal, Simon Izabellával – 1900 körül keletkezett műveket játszanak el tematikus csoportosításban, a koncertek előtt pedig Földes Imre tart kultúrtörténeti előadást az adott műsorhoz kapcsolódóan.
Strém Kálmán: Mindenképpen van benne kritikai szándék. A mai, tömegtermelés által manipulált korral szemben a száz évvel ezelőtti időszak valódi és örök értékeket mutatott fel. A tömegek kábítására szánt silány portékával szemben – mely folyamatosan ömlik ránk mindenfelől – szeretnénk lehetőséget adni, főleg a fiataloknak, hogy közvetlenül találkozzanak a magasművészettel. Az iskolában külön tanulnak – ha egyáltalán – zenéről, képzőművészetről, irodalomról, a zeneiskolákban külön tanulnak az egyes szerzőkről, most viszont lehetőség adódik arra, hogy az összefüggésekre is rálássanak. Arra a korszakra, amit az egyéniségek különbsége ellenére – gondoljunk például a Varázshegy két szembenálló alakjára Settembrinire és Naphtára – bizonyos szempontból mégiscsak egységessé formált egyfajta világnézet, sőt, én szeretem azt a szót használni, hogy világérzet. Most ebbe láthat bele, ezt érezheti meg reményeink szerint a hallgatóság.
Hogyan lehet ebbe bevonni a fiatalokat?
Bízom abban, hogy az egyetemisták között létezik egy a múlt iránt érdeklődő réteg, amely kíváncsi a minőségi művészetre. Szeretnénk minél szélesebb körhöz eljutni, s elsősorban bérletesekre számítunk. Mindenki arról beszél, hogy ma már kizárólag az idősek járnak koncertre – ezen szeretnénk változtatni. Az egyes koncertekhez ingyenesen meghallgatható előadás kapcsolódik, amely talán olyanokat is vonzhat, akik nem kizárólag vagy nem elsősorban a zene iránt érdeklődnek. Földes Imre zenetörténész fog beszélni a történelmi háttérről a zene-irodalom-képzőművészet összefüggéseiről, s azt hiszem kevesen vannak ma, akik képesek nála hitelesebben szólni a művészetekről. Földes Imre lelkesedésének és a művészetek iránti elhivatottságának nehéz ellenállni, és bizton állíthatom, hogy nem is érdemes.
FAZEKAS GERGELY
Hozzászólás zárolva.