Bevezető Leary tipológiájába
Mottó: Senki sem gyömöszölhető bele egyetlen személyiség-tipológiai dobozba, de mindenki egy ilyen dobozból lóg ki.
Később – ahogy egyre több emberrel kerülünk interakcióba – bővül a viselkedés-repertoárunk. Megtanuljuk, hogy – miközben ugyanazok a személyek maradunk – másként viselkedünk szüleinkkel, tanárainkkal, pajtásainkkal stb. Ha a növekedés, serdülés stb. során nem érnek súlyos pszichés traumák, meg is maradunk ilyen flexibilis (hajlékony) embernek.
Vannak azonban rigid (merev) személyiség-szerkezetű emberek, akik mindenkinek mindig ugyanazt a válasz-viselkedést produkálják. Ez nekik sem jó, mert pl. annak is neki mennek, akiről könnyen látható, hogy erősebb; ahhoz is pozitív érzelmekkel közelítenek (ismételten is), aki „bizonyította”, hogy érdemtelen erre, stb. A környezet hamar elkönyveli, hogy „egynótás” emberről van szó esetükben, ezért vagy „leírja”, vagy ki-, illetve (gyakran alantas céljaira) felhasználja őket.
Remélem, ez a rövid ismertető felhívta a figyelmet Leary rendszerére. A kutató 16 interperszonális magatartást különböztetett meg, ezekből kettőt-kettőt összevonva 8 osztályt írt le. A jövőben ezeket az osztályokat mutatom be. Addig is konzultációs lehetőség:
(06-1) 24-00-117, 06-20-950-61-33, csikyantal@freemail.hu, csikyantal@t-online.hu.
Hozzászólás zárolva.