Biológiai órarend
Egy népszerű filmből közismertté vált „ketyeg a biológiai órám” kifejezést sokan csupán viccesnek, jópofának tartják, pedig nagyon is valóságos alapja van. A szervezetünkben zajló biológiai folyamatok egyrészt napi tevékenységünket, másrész egész életünk menetét is jelentősen befolyásolják.
17 óra: A nap folyamán 90 perecenként tartsunk szünetet, összhangban az agyi aktivitás ritmusával. 10 perc szünet elegendő, hogy újra dinamizáljuk magunkat.
18 óra: Ismét érezzük a test hőmérsékletének emelkedését és a szerotonin kiválasztás fokozódását, ami „mindenre képessé” tesz bennünket. Erre az időpontra szervezzük személyes találkozóinkat.
19 óra: Leszáll az este. A meletonoin kiválasztódás – amit a nappali fény visszafogott – erősödik. Ez a hormon deprimálttá tesz minket. Hogy elkerüljük ezt az állapotot, kapcsoljunk fel minél több lámpát.
20 óra: Vacsoraidő. Az emésztő enzimek és az epe nem termelődik olyan nagy mennyiségben, hogy képesek legyenek csökkenteni a zsír szintet. Kerüljük a nehéz ételeket. Ha nem tesszük, rosszul fogunk aludni.
21 óra: Reggel 5 óráig a hörgök beszűkülnek, mert kevesebb adrenalin és noradrenalin termelődik. Az asztmás tünetek ezért is erősebbek éjszaka. Akinek szükséges, este feltétlenül vegyen be gyógyszert!
22 óra: Egy kis olvasás elalvás előtt? Tanulmányozza például a chronobiológiával foglalkozó könyveket!
Lovas Katalin
Hozzászólás zárolva.