Facebook hozzászólás
378

Bőrbajaink szezonja jön!

Az anyajegy barna színű növedék a bőrön, amely annak következtében alakul ki, hogy a festékanyagot előállító sejtek túl sok pigment termelnek, és a raktároznak. A bőrrák egyik fajtája, a melanoma a bőr pigmentsejtjeiből indul ki, amelyek a nyári lebarnulásért felelősek. A melanomák 20-30 százaléka anyajegyekből fejlődnek ki. A bőrrák kialakulásának jele lehet, ha egy anyajegy viszketni, nőni, váladékozni, hámlani kezd, vagy más változást észlelünk rajta.

Az anyajegyek elszíneződött foltok a bőrön, melyek már a világrajövetelkor jelen vannak, vagy az élet első heteiben alakulnak ki. Leggyakoribbak a szeplők és más festéket tartalmazó anyajegyek, amelyek a bőr egyes pigmentsejtjeinek rendellenes eloszlása miatt jönnek létre. Ritkábban fordul elő a tűzfolt (naevus flammeus) és a hemangióma (érdaganat), amelyek a bőrben lévő, rendellenesen kitágult hajszálerekből állnak.

Tűzfolt. A vörös színű tűzfoltot rendellenesen kitágult hajszálerek okozzák. Nem túl gyakori, ám mivel többnyire az arcon és a nyakon fordul elő, rendkívül zavaró. Nem múlnak el maguktól, de lézeres kezeléssel elhalványíthatók. Argonlézert használnak, olyan sugarat, amit a bőrben lévő vörös pigment elnyel. A kezelés olyan hatékonyan elhalványítja az anyajegyet, hogy szinte teljesen eltűnik. A lézer alkalmas továbbá növedékek és szemölcsök eltávolítására, hegszegélyek elhalványítására, tetoválások eltávolítására.

V-folt. Az újszülöttek nem kevesebb mint negyven százalékának az arcán, nyakán vagy térdén rózsaszínes-pirosas, V alakú folt jelenik meg. Ezt nevezik népiesen gólyaharapásnak. Az arcon és a térden lévők az elős életévben felszívódnak, de a tarkón lévők rendszerint maradandók.

Pigmentált anyajegy. A közönséges anyajegyek lehetnek laposak, kiemelkedők, sima felszínűek, vagy szőrszálak nőhetnek ki belőlük. Elvétve már születéskor láthatók, de túlnyomórészt később fejlődnek ki. Az arcon lévő zavaró anyajegyeket a bőrgyógyász véleményezése alapján plasztikai műtéttel gyerekkorban el lehet távolítani.

Kék anyajegy. Az ún. mongolfoltok vagy kék anyajegyek deréktájon jelentkező, kékesszürke mély csomók. Egyesével vagy csoportosan fordulnak elő, és a bőr mélyebb rétegeiben felhalmozódott pigmentsejtek okozzák. Leggyakrabban fekete bőrű és ázsiai csecsemőknél láthatók. Hétéves korra rendszerint eltűnnek.

Hemangióma (érdaganat). Élénkpiros, kiemelkedő anyajegy, amely a születés utáni 4-6 hétben a test bármely részén megjelenhet. A csecsemők egy százaléka érintett. Sokszor nagyra megnő, mielőtt a közepén fakulni kezdene. Tíz esetbő, kilencben hétéves korra eltűnik, ezért legjobb, ha nem nyúlunk hozzá, hanem hagyjuk, hogy magától elhalványodjon.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!