Facebook hozzászólás
125

Boros-szőlős finom étkezések

A szőlő gyümölcsként vagy annak leve formájában a világ minden tájékának étrendjében megtalálható. Nem véletlenül, hiszen a napfény érlelte termésről az orvostudomány már rég bebizonyította: nemcsak finom és élvezetes gasztronómiai csemege, hanem életfontosságú, teljes értékű táplálékunk.

Az étel mellé kínált bor esetében is igaz ez: olyan bort tegyünk az asztalra, amilyet az elkészítéséhez is használtunk, a tökéletes ízharmónia ugyanis csak így lesz garantált. Ha az ételkészítéshez nem használtunk bort, szabadabb a választás, de az egyes fogásokhoz más-más bor illik. Előételekhez, levesekhez leginkább a száraz, félszáraz fehérborok vagy siller-, rozé- és egyéb könnyű vörösborok illenek, a fehérek közül a hideg előételekhez és a levesekhez a könnyebbek jobban mennek, a melegekhez már kínálhatók erősebbek, testesebbek is. A fehér húsú halakhoz – mint a süllő, a harcsa, a pisztráng, a tőkehal – általában a száraz vagy félszáraz, könnyű, zamatos minőségi fehérborok, a barna húsúakhoz – ilyen a ponty, a busa, az amur, a kárász – inkább rozé, esetleg könnyű vörösborok ajánlottak. A húsok közül a borjúhoz, bárányhoz és fehér húsú házi szárnyasokhoz viszont már a félszáraz vagy édeskés testesebb, tüzesebb minőségi fehér- és sillerborok illenek, a zsírosabb részekhez vagy a paprikásan elkészítettekhez a rozé is jó választás. A barna húsú házi szárnyasokhoz – kacsa, liba, gyöngytyúk – és a sertéshúsból készült ételekhez elsősorban száraz vagy félszáraz, erős, tüzes, elegáns, minőségi fehér-, rozé- vagy könnyű vörösborok ajánlottak. A marha-, ürü- és vadételekhez – beleértve a vadszárnyasokat is – száraz vagy félszáraz erős, testes, fanyar, bársonyos vörösborokat kínáljunk.  

Tésztákhoz, süteményekhez, gyümölcsökhöz is vannak ajánlott borok. A meleg tészták közül a sósak mellé száraz vagy félszáraz minőségi fehér- vagy sillerbor illik, az édesekhez viszont a félédes, édes testes, tüzes minőségi fehér- vagy vörös csemegeborok. Süteményekhez, tortákhoz is félédes vagy édes illatos, zamatos, testes minőségi fehér- vagy vörös csemegeborokat kínáljunk, míg a gyümölcsök mellé édes, illatos, fűszeres vagy különleges minőségi fehérborok ajánlottak.

Fotó: Fényes Gábor

A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2009/4. számában jelent meg.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!