Facebook hozzászólás
423

Cigit, kilókat eldobni, de azonnal!

A rheumatoid arthritis (RA) autoimmun betegség, amely sokszor nem gyógyítható, de a tünetei kezelhetők, az állapotromlás lelassítható. A gyógyszerek mellett a kezelésben fontos szerepe van az életmódnak is, egy friss kutatás szerint a normál testsúly elérése, és a dohányzás elhagyása is segíthet.

Fiatalok felugranak a tengerparton, Kép: pixabay
Kép: pixabay

Autoimmun betegség

A rheumatoid arthritis egy gyulladásos kórkép. A beteg immunrendszere megtámadja – egyebek mellett – az ízületet borító porcot. A betegnél így idővel megjelennek az idősebb korban gyakori kopásos eredetű fájdalmakhoz hasonló panaszok: az ízületek duzzanata, majd bekövetkezik azok deformitása is – meséli a betegség jellegzetes tüneteit dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa. RA esetén ez azonban már fiatalabb korban is kialakulhat, általában 30-50 év között jelenik meg, a nőknél gyakrabban.

Kezdeti stádiumban az alábbi tünetek hívhatják fel a figyelmet a betegségre:
– fájdalmas, duzzadt ízületek, melyek a test mindkét, jobb- és baloldalán egyaránt jelentkeznek, elsőként főleg a kezeken
– jellegzetes, de ritka tünet az idővel a bőr alatt kialakuló dudorok, főként a kézfejeken: a reumás csomók
– az ízületek reggeli, vagy hosszabb ülés után jelentkező merevsége
– fáradtság

Veszélyes füstölgés
Itt a nyár, a nyitott helyiségekben a dohányosok szabadon rágyújthatnak, így sokkal kevésbé ösztönözhetők a káros szenvedélyük visszatartására. Ez a légúti betegségekben szenvedők számára még több veszélyt hordoz, hiszen ilyenkor halmozódhatnak a kockázati tényezők.

Az egész szervezet károsodik, ha későn ismerik fel
RA esetén azért fontos a mielőbbi diagnózis, mert így lehet megelőzni a betegség egyéb, ritkább megjelenési formáit és szövődményeit. Kezeletlen esetben az RA nemcsak az ízületeket károsítja, hanem a betegség elváltozásokat okoz a szemben – szemszárazság, a jellegzetes tünet – emellett a szív- és érrendszeri panaszok, fertőzések, és a tüdő kóros elváltozásainak kockázatát is nagymértékben növeli. A mai korszerű készítményekkel már a betegség következményeként korábban gyakran jelentkező mozgáskorlátozottság is kivédhető. A kezelés fontos része az ízületek kímélése, épp úgy, mint a rendszeresen végzett, célzott tornagyakorlatok.

Közelről cigaretta füsttel, hamuval, Kép: pixabay
Kép: pixabay

A táplálkozás és a füstmentes élet is a terápia része
Az életmódbeli tényezők fontosságára hívja fel a figyelmet a European League Against Rheumatism Annual Congress (EULAR 2016) reumatológiai kongresszuson ismertetett kutatás is.  Az ott elhangzottak alapján a betegség kezelésének célja a tünetek fellángolásának megelőzése. Sok esetben a korszerű terápiás lehetőségek ellenére sem sikerül tartós javulást elérni, holott a fejlett országokban az érintettek 50%-a nem tud teljes munkaidős állást vállalni betegsége miatt.

A több mint ezer ember részvételével zajló vizsgálatok szerint a betegség korai stádiumában sokkal kisebb a tartós javulást elérők aránya a dohányzó és a túlsúlyos betegek közt. Egy nem dohányzó, normál BMI-vel rendelkező férfi esetében például 41% az esély, hogy a betegség első három évében tartós javulás érhető el, míg egy dohányzó, túlsúlyos betegnél ennek valószínűsége csak 15%. Hölgyeknél az első esetben 27%, dohányzó és túlsúlyos beteg esetén már csak 10% a tartós javulás esélye. Sok ízületi gyulladás esetén tehát a normál testsúly elérése, és a dohányzás abbahagyása fontos szerepet játszik a tünetmentesség érdekében.

(Forrás: www.immunkozpont.hu)

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!