Facebook hozzászólás
350

Cipőkrém és szimfónia a falakon

Láthatjuk őket metró szerelvényeken, tunnelben, villamosokon, buszokon, falakon, és még kismillió helyen. Mármint az egy kalap alá vett firkákat, ellenben a firkászokkal ritkábban találkozunk szembe. De azért pillantsunk bele Black book-jukba.

Piece: ez talán sokaknak a legtetszősebb, hiszen ezt a stílust a profin kivitelezett, szórófestékkel készített, színekben, formákban gazdag elkészítés jellemzi. Hosszú elkészítése miatt, ezek is legál falakra készülnek.

Mural: egész estét igénylő és falas nagy festmény, amit általában többen kiviteleznek. Olyan mint a zenében a szimfónia.

Burner: lehet egy piece vagy egy quickpiece ami olyam színesen és jól van felrakva, hogy nem lehet nem észre venni. Olyan hogy a képünkbe mászik, kiégeti a szemünket.

Legál: graffitis szubkultúrán belüli szóhasználat: Legal wall, jelentése: azok a legálisan használható felületeket, ahol a graffiti hatóságilag engedélyezett. Illetve az ilyen területre való festés a legálozás.

Black book: ez a könyv, vázlatfüzet a graffitisek féltve őrzött kincse, Bibliája. Amiben a vázlat tervei, rajzai és próbálkozásai láthatók

 

A graffitisek munkaeszközei:

Kanna (spray, szórófesték). Márkák szerint: Prevent ezüst (hazai viszonylatban elég jó), Maestro (gyenge, de itthon elmegy), Neolux (a leggyengébb minőségű, amit már csak végszükség esetén vesznek elő). Európában a Belton, a Montana illetve a Sparvar a legelterjedtebb.

Cap (szófófej): s szórófestékre feltehető fej, amely meghatározza a vele festett vonalnak a tulajdonságát.

Skinny cap: általában a graffiti körvonalazására használják.

Fat cap: vastag, 4-5 centiméter vonalvastagságot lehet vele elérni. Ezzel lehet legegyszerűbben feltenni a graffiti körvonalait.

Line: felfelé húzva vékonyabb a vonal, oldalra húzva vastagabb. Hasonlóan működik mint egy vágott hegyű filctoll.

Fadinc cap: ez a szórófej a színek keverésére szolgál.

 

Stílusuk:

 A graffitizést két részre, iskolára oszthatjuk, a régi iskolára vagyis az old schoolra és egy újabb vonulatra a new schoolra. Előbbi az 1970es évek legelején indult New York külvárosából. Egyszerűbb betűk és színezés jellemzi.

Utóbbi 1985 után indult el, bár ez országonként elég eltérő. Vad, össze-vissza tekergőző betűk és virtuóz színezés jellemzi. A kiolvashatatlan betűk mellett megjelenik a figurális ábrázolás karakterek formájában.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!