Facebook hozzászólás
380

Tekints távolabbra!

Sokat hallunk arról, hogy a koronavírus fertőzésén átesett emberek milyen hosszútávú egészségromlásról számolnak be. De nem is kellett betegnek lenni ahhoz, a bezártságnak negatív egészségügyi következményei legyenek. A Financial Times cikkéből kiderül, milyen hatással volt pandémia az éleslátásunkra.

A világjárvány másfél éve alatt, mindenki megtanulta a kézmosás alapvető szabályait. Jól tudjuk, hogy legalább 20 másodpercig kell alaposan szappanoznunk a kezeinket ahhoz, hogy a kórokozók biztosan elpusztuljanak.

Azt azonban már kevesebben tudják, hogy egy másik fontos szabályt is célszerű lenne nap mint nap alkalmazni az egészségük védelme érdekében. Ez az úgynevezett 20-20-20-as szabály: azaz 20 percenként mindkét szemünkkel egy 20 méter távolságra lévő tárgyra kellene fókuszálnunk, legalább 20 másodpercig.

Mitől romlott? fotó: depositphotos.com
Mitől romlott? fotó: depositphotos.com

Miért is fontos ennek a furcsa szabálynak az alkalmazása? Azért, mert a pandémia alatt annyi időt töltöttünk a számítógép képernyője előtt, hogy az káros hatással volt szemünk állapotára, a látásunkra.

Optikusok tucatjai számoltak be arról, hogy a Covid-19 lezárását követően gyakorlatilag már napi rutinnak számított, hogy olvasószemüveget, vagy pontosabban képernyővédő szemüveget írtak fel olyanoknak, akiknél a rövidlátás gyanúja fel sem merült a járvány előtt, utána viszont egyértelműen látásjavító eszközre szorultak a páciensek.

Egy brit vizsgálat eredménye azt állapította meg, hogy 2020-ban az Egyesült Királyságban a felnőttek általában több mint három és fél órát töltöttek naponta a számítógép képernyője előtt, ami három év alatt több mint egyötödével nőtt. A britek ugyanakkor továbbra is elmaradnak az USA-tól, ott az online eltöltött idő naponta majdnem öt óra volt tavaly áprilisban, vagyis a vírushelyzet idején.

Az Egyesült Királyság Optometrista Kollégiumának felmérése szerint ugyan valóban sokaknak romlott ez idő alatt a látása, azonban Dr. Paramdeep Bilkhu, az Optometrikusok Főiskolájának klinikai tanácsadója az összképet azzal egészítette ki, hogy ” az a jó hír, hogy ez hosszú távon nem okoz maradandó károkat.”

„Nincs bizonyíték arra, hogy a képernyő használata valóban károsítaná a szemet, és rövidlátást okozna.”

A probléma ehelyett inkább átmeneti: a szem kifáradása. Ezt pedig olyan egyszerű módszerekkel is lehet enyhíteni, mint a fentebb említett 20-20-20-as szabály.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!