Facebook hozzászólás
152

dr. Csíky Antal: Negatív érzelmek…

Azt elvárni, hogy mindig mindenről pozitívan gondolkozzunk és kerüljük a negatív érzéseket, olyan lehetetlen kívánság, mintha csak egyik kezét vagy lábát engednénk használni valakinek. Gondoljuk csak meg, mi a tao lényege: az egymást kölcsönösen feltételező és kizáró jin és jang. Lehetne-e bal jobb nélkül? Kijelentő mondatban Lao-ce szavai szerint: Ahol a szép megismerszik, ott megismerszik a rút is.

Ha a New Age-nek (új korszaknak) is nevezett Vízöntő kort egyre szélesedő folyamnak tekintjük, beszélnünk kell arról, hogy ennek a hatalmas víztömegnek a tetején törvényszerűen sok uszadék, tajték is  lebeg, sodródik.  Amennyiben mind terebélyesebb fának nevezzük ezt a kort, akkor a vadhajtásokról kell szólnunk, mint ott lévő, de nem oda tartozó dolgokról…

            Nos, ilyen eltávolítandó az a hozzáállás is, ahogy e kor egyes képviselői a negatív érzelmekről s egy logikai bukfenc után azokhoz kapcsoltan a pozitív gondolkodásról szólnak.

            Álláspontjuk röviden így fogalmazható meg: csak akkor járunk el helyesen, ha mindig pozitívan gondolkodunk,  s ennek megvalósítása érdekében kerüljük a negatív érzéseket.

            Az álláspont nagyon sok szempontból hibás, tarthatatlan és roppant káros!

            Nézzük sorban a dolgokat.

            1. Vitathatatlan, hogy gondolatainkat érzelmek szinezik, járják át – de a két kategória nem mosható egybe. A gondolatok a kognitív (megismerő), intellektuális tevékenység révén keletkeznek agyunk legfiatalabb kérgi részében (neokortex), míg érzelmeink az agy legősibb részeit (a talamuszt s a hipotalamuszt) is magában foglaló ún. limbikus rendszerben.

            2. Azt elvárni, hogy mindig mindenről pozitívan gondolkozzunk és kerüljük a negatív érzéseket, olyan lehetetlen kívánság, mintha csak egyik kezét vagy lábát engednénk használni valakinek. Gondoljuk csak meg, mi a tao lényege: az egymást kölcsönösen feltételező és kizáró jin és jang. Lehetne-e bal jobb nélkül? Kijelentő mondatban Lao-ce szavai szerint: Ahol a szép megismerszik, ott megismerszik a rút is. Aki a negatív érzelmek kerülésére szólít fel, az a tao lényegét tagadja.

            3. Az ősi tao után hadd álljon itt egy csak néhány évtizede használatos kifejezés: a pszicho-neuro-immunológia. (A hosszú összetett szó mindegyik tagja ismert: a lélekre, az ideg/rendszer/re és a szervezet belső védekező erejével foglalkozó tudományra utal.) Nos, a legkülönböző országokban folytatott kutatások jelzik, hogy aki nem tud mit kezdeni negatív érzéseivel (nem akarja elfogadni, elfojtani igyekszik, szégyelli őket és csökkent önértékeléssel, negatív én-képpel reagál rájuk), az könnyebben lesz rákos beteg, és minden betegségből nehezebben gyógyul, mint  más. Tudom, hogy ezeknek nagyon súlyos szavak, ezért hadd utaljak dr. Lázár Imre Pszicho-neuro-immunológia című könyvére, melyet tankönyvként, kötelező irodalomként használnak pl. a pszichológus-képzésben (Mens Sana Hungarica, Bp. 1991.).





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Nőként kiemelt szerepe van a jó alvásnak

Az alvás nem csupán a pihenés eszköze, hanem a szervezet regenerációjának és kiegyensúlyozott működésének…

Olívaolajjal a női egészségért

Az olívaolaj a mediterrán konyha egyik jellegzetes alapanyaga, ám nem csak a konyhában vehetjük hasznát. De ne…
1 / 3 465

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!