dr. Csíky Antal: Negatív érzelmek…
Azt elvárni, hogy mindig mindenről pozitívan gondolkozzunk és kerüljük a negatív érzéseket, olyan lehetetlen kívánság, mintha csak egyik kezét vagy lábát engednénk használni valakinek. Gondoljuk csak meg, mi a tao lényege: az egymást kölcsönösen feltételező és kizáró jin és jang. Lehetne-e bal jobb nélkül? Kijelentő mondatban Lao-ce szavai szerint: Ahol a szép megismerszik, ott megismerszik a rút is.
4. Sajnos azt is meg kell említeni, hogy a negatív érzéseket ostorozók, a pozitív gondolkodást kötelelezővé tevők – hogy két igazán távoli dologra hivatkozzam – a Bibliából és Emil Coué műveiből egyaránt idéznek felfogásuk indokolására.
Nos, a kufároknak a templomból való kiűzése során vajon milyen gondolatai és érzései lehettek a Megváltónak?
Coué esetében még ilyen kérdést sem kell feltennünk: ő maga fogalmazza meg, a keleti szent iratokkal összhangban egyébként, hogy ha negatív érzés keletkezik bennünk, nevezzük meg, hagyjuk, hogy átjárjon, kiteljesedjék, de a „Hogyan tovább?” kérdésre pozitív gondolatok alapján adjuk meg a választ. Vagyis a „Menyire gyűlölöm!” helyett az „Ez a gyűlölet.” legyen bennünk (ponttal a végén) – tehát ne fojtsuk el, hanem vállaljuk a negatív érzést, szemléljük, így könnyebb lesz majd elengedni, megakadályozva, hogy a viselkedéses választ is az érzés szervezze: ide kell a pozitív gondolkodás.
Így – a keleti harcművészetek művelőihez hasonlóan – felhasználhatjuk a negatív érzések támadó impulzusait, energiáit is ahhoz, hogy önmagunk veszélyeztetése nélkül is olyan választ adhassunk a külső vagy akár belső eredetű negatív érzésre, amely közelebb vihet bennünket a világgal összekötő és a belső békéhez: a harmóniához.
Konzultációs lehetőség: (06-1) 24-00-117, 06-20-950-66-33, csikyantal@freemail.hu
illusztráció: B.Gáti Csilla festménye
Hozzászólás zárolva.