„Egy életen át bánni fogom, hogy lefeküdtem vele”
A genitális herpesz kezelése a fennálló tünetek gyógyítását jelenti, maga a fertőzés nem szüntethető meg – amint az immunrendszer egyensúlya megbomlik, a betegség kiújul, és legsúlyosabb szövődményként akár agyhártyagyulladáshoz is vezethet.
A betegség szövődményei közül a legsúlyosabb a vírusos agyhártyagyulladás, amely azonban igen ritka. Gyakori lehet azonban a vizeletürítési képtelenség, amely főleg a fájdalom miatti akaratlagos vizelet visszatartás eredménye.
A betegség kezelési lehetőségei
A betegség megállapítása a típusos klinikai tünetek alapján általában nem okoz problémát. Bizonytalan esetekben ill. súlyos szövődmények esetén indokolt lehet a víruskimutatás PCR-al (Polimerase Change Reaction), egy speciális molekulárbiológiai módszerrel.
A genitális herpesz kezelése a fennálló tünetek gyógyítását jelenti, maga a fertőzés nem szüntethető meg. Minden esetben szájon át szedendő vírusellenes gyógyszer adása szükséges, annak ellenére is, hogy a tünetek maguktól is meggyógyulnak. Amikor átlagosan kéthavonta (évente 5-6 alkalommal) újulnak ki a tünetek, a gyógyszert- leggyakrabban acyclovirt tartalmazó készítményt- tartósan kell szednie a betegnek, legalább egy éven keresztül.
Fertőzés a terhesség alatt
Speciális eset a terhesség során elszenvedett herpesz fertőzés. Ilyenkor a magzat fertőződésének kivédésére nem szabad késlekedni a vírusellenes gyógyszer szedésével. Amennyiben az anyának a szülés környéki időszakban tünetes, császármetszéssel kell a gyermeket világra segíteni.
Az újszülöttkori fertőzés ugyanis igen gyakran szövődményes, a bőrtünetek mellett kialakulhat a súlyos esetekben vérmérgezés, májgyulladás, tüdőgyulladás, agyvelő-gyulladás is. Ha már az anyaméhben megfertőződik a magzat, nagy eséllyel alakul ki az agy károsodása, súlyos fogyatékosság.
Forrás: www.betegszoba.hu
Hozzászólás zárolva.