Facebook hozzászólás
235

Egy nagyon elterjedt személyiségzavarról, a halogatásról

Tudjuk, hogy mit kellene tennünk, elvégeznünk, miért szükséges, mik az előnyei, s mi lesz a következménye, ha későbbre hagyjuk – mégis halogatunk. A bibliai magyarázat szerint ez a jóra való restség.

A pszichológusok szerint ilyenkor a tudatalattiban kavargó érzelmeink összekapcsolódnak az elvégzendő feladattal, s ellenérzéseink megakadályozzák, hogy elvégezzük, amit kell.

Melyek és milyenek ezek az érzelmek? Például a kudarctól való félelem, amely akár a pánikig is fokozódhat . Sokszor a félelem nem is reális, csak egy tárgytalan szorongás tör elő az emberből. Másik lehetséges érzelem a düh, a lázadás, mely halasztásra sarkallja az embert.

Bármily furcsa is, de a sikertől való félelem is halogatásra sarkallhatja az embert. A negatív beállítottságú ember nehezen hiszi el, hogy sikere is lehet, ezért szongva addig mondogatja magának, hogy "nekem úgysem sikerül", amíg valóban nem tudja teljesíteni a feladatot. Az ilyen emberek a szorongó halogatók, s a háttérben személyiségi zavarok, pszichés problémák húzódnak meg.

A nyugodt halogatók viszont inkább a kellemesebb elfoglaltságot, szórakozást választjuk, a kötelelesség elvégzése helyett. Ők nem szoronganak, hanem egyszerűen amit kellemetlennek, macerásnak tartanak elvégezni, azzal egyszerűen nem foglalkoznak. Ez éppúgy személyiségi probléma, hiszen mindkét esetben a halogatás valamiféle kibuvó, menekülés a valóság elől.

De mi okozza a halogatást? Minden halogató kifejleszti és fenntartja a saját speciális, nem ritkán bizarr félelmeit. Természetesen mindannyian félünk valamelyest az élet realitásaitól. A változások, az újabb és újabb kihívások, a kemény munka és a bennünket érő frusztrációk mindenki előtt ott tornyosulnak.

Azok, akik ilyen helyzetben elfutnak a félelmek – és a feladatok – elől, és közben azt állítják, hogy minden úgy van jól, ahogy eddig volt, vagy azok, akik a végtelenségig rágódnak a problémákon, és ezért nem tudják megoldani, végül is egyformán halogatnak.

Nagyon elterjedt személyiségi zavarról van szó. Az Egyesült Államokban az egyetemi és főiskolai hallgatók 80%-a szenved attól, hogy rendre nagyon súlyos időzavarba kerül. Valószínű, hogy nálunk sem jobb a helyzet.

 Az örök halogatás ellen egyszerű, de elég hatásos módszer, ha írásos menetrendet, napi, heti, havi ütemtervet készítünk, és annak betartását folyamatosan kikényszerítjük magunkból.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!