Elképesztő! Ezt még az orvosok is elhitték!
Tele vagyunk mítoszokkal és féligazságokkal. A legtöbb ugyan ártalmatlan, de ha már az orvosok is elkezdenek hinni bennük, az aggodalomra ad okot.
Hiedelem: A borotvált szőr gyorsabban nő vissza, erősebb és sötétebb lesz.
Tény: Egy 1928-as klinikai kísérlet összehasonlította a szőr növekedését borotvált és nem borotvált felületeken. A borotválás helyén visszanövő szőr nem volt sem sötétebb, sem vastagabb, és nem is nőtt gyorsabban. Frissebb kutatások is megerősítették ezt a megfigyelést. A borotválás után a szőrszál tompa heggyel bukkan elő a bőrfelszínen, magyarázza Carroll és Vreeman. A tompa hegy idővel elkopik, így vastagabbnak tűnik, mint amilyen valójában. Sötétebbnek is tűnhet, mivel a napfény még nem szívta ki.
Hiedelem: Ha félhomályban olvasunk, romlik a látásunk.
Tény: A kutatók nem találtak bizonyítékot arra, hogy a félhomályban olvasás tartós látáskárosodást okozna. Megerőltetheti a szemet, esetleg átmenetileg csökken a látás élessége, de némi pihentetés után ez megszűnik.
Hiedelem: A pulykahús álmosít.
Tény: Ezt még maga Carroll és Vreeman is elhitte, amíg el nem kezdtek ebben az irányban vizsgálódni. A pulykában található triptofan nevű vegyület álmosító hatásáról ismert. Azonban a pulyka sem tartalmaz belőle többet, mint a csirke vagy a marha. A félreértésre az adhat okot, hogy az ünnepi étkezések során rengeteg más étellel és alkohollal együtt fogyasztják, ami valóban álmosságot okozhat.
Hiedelem: Veszélyes a kórházakban mobil telefont használni.
Tény: Nem tudunk olyan halálesetről, amit ezzel kapcsolatba lehetne hozni. A kevésbé súlyos interferenciák a kórházi műszerekkel valószínűleg inkább csak mendemondák. Egy tanulmány során felfedezték, hogy a mobiltelefonok a kórházi felszerelések mindössze 4 %-ának működését zavarják, de csak akkor, ha kb. 1 méteren belül helyezkednek el egymástól. Ebben az évben pedig 300 vizsgálatot végeztek 75 kórházi helyiségben, és semmilyen interferenciát nem találtak. Sőt, ha az orvosok mobiltelefont használnak, a fejlettebb kommunikáció következtében kevesebb hibát vétenek.
Hozzászólás zárolva.