Facebook hozzászólás
101

Elűzték a telet, jöjjön a tavasz!

Ismét kereplőktől, tülkölőktől, tamburától és dudától volt hangos a Magyar Fejlesztési Bank Kupolaterme, ahova megérkezetek a mohácsi busók, hogy figyelemfelkeltő megjelenésükkel jelezzék: Mohács február 11-től 16-ig ismét várja vendégeit a Busójárás gazdag programjaira.

. Ettől az évtől egy különleges védjegy is segíti ezt a hírverést, miután 2009 őszén az UNESCO az emberiség szellemi kulturális örökségének „tagjai" közé választotta a mohácsi népszokást. Az esemény kiemelt támogatója – már hagyományosan – az MFB, így természetes, hogy a mohácsi követek budapesti "házról-házra" járása az idén is az ország fejlesztési bankjából indult. Mindez a Közkincs Művészeti és Kulturális Közhasznú Egyesületnek köszönhető, akiknek tagjai a Busójárás idején – február 12-14. -, négy helyszínen a hagyományos népi, nemzetiségi és busó programokon túl gazdag kulturális ajánlásokkal várják a karneválra érkezőket. Új hagyományt is teremtettek, hiszen negyedik alkalommal rendezik meg az Országos Népzenei Tehetségkutató Versenyt, valamint a III. Nemzetközi Farsangi Dudás Találkozót.

A busók hangos megérkezését a Mohácsi Tambura Iskola zenekarának bemutatkozó dallamai követték. Dr. Erős János, az MFB vezérigazgatója fogadta a népes delegációt, majd Kovácsné Bíró Ágnes, a Magyar UNESCO Bizottság főtitkára méltatta a Világörökség mintájára létrehozott „Emberiség szellemi kulturális örökség" reprezentatív listáját, amelyre a Mohácsi Busójárás felkerült. Szekó József, Mohács polgármestere kiemelte: „a nemzetközi elismerés elsősorban a mohácsi civil társadalom sikere, a busó csoportoké, a sok száz busóé, a maszkfaragóké, jelmezkészítőké, a jelölést segítő munkatársaké és mindazon intézményeké, akik támogatásukkal segítették e rang elérését."

A mohácsi Közkincs Művészeti és Kulturális Közhasznú Egyesület elnöke, Boda István elmondta, hogy az Egyesület a magas szintű művészeti és kulturális, valamint a népi értékeket képviselő rendezvények megvalósítására specializálódott, különös tekintettel – 2006-tól – a Mohácsi Busójárásra. Az új programok elindítását az Egyesület kezdeményezte annak érdekében, hogy a busójárásra látogatók a szabadfarsangoláson és a tradicionális „busó-műsorokon" túl más kulturális programokon is részt vehessenek. Ehhez Mohács Város Önkormányzata kizárólagos jogot adott az Egyesületnek. „A Magyar Fejlesztési Bank kultúra és hagyományőrzés iránti elkötelezettsége révén, magas színvonalú és sokrétű programokat tudunk az érdeklődőknek kínálni." – emelte ki a programismertetőn az Egyesület elnöke.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!