Facebook hozzászólás
387

Én ezek után mosom kezeimet!

Megfelelő kézmosással a betegségek jelentős része megelőzhető lenne, hiszen ez a legegyszerűbb módja annak, hogy megakadályozzuk a fertőzések terjedését. De vajon tudunk-e helyesen kezet mosni? No, és hányszor kellene? Ma különösen aktuális a téma a Kézmosás Világnapján.

Nagyon félünk a kórokozóktól, azok közül is leginkább a nyilvános WC-k környékén meglapuló vírusoktól és baktériumoktól – derült ki a Tork friss felméréséből. Persze van, akit nem riaszt el a fertőzés veszélye: a válaszadó magyar férfiak 30 %-a például ülőke takaró vagy tisztító  hiányában is nyugodtan ráül a nyilvános WC-re.

A hideg idő beköszöntével a szervezetünket újult erővel támadják meg a baktériumok és vírusok, a buszon, metrón, az iskolában és a munkahelyen egyre több a fátyolos tekintetű, náthás ember. Pedig megfelelő kézmosással a betegségek jelentős része megelőzhető lenne, hiszen ez a legegyszerűbb módja annak, hogy megakadályozzuk a fertőzések terjedését.

Kép: Pixabay
Kép: Pixabay

A Tork friss felméréséből kiderült, hogy a megkérdezett magyarok nagy többsége tart attól, hogy a higiénia hiányában elkaphat valamilyen betegséget. A legtöbben (85 %) a nyilvános WC-k miatt aggódnak, de sokan tartanak a tömegközlekedéstől (74%) és a kórházaktól is (66%). A megkérdezettek csaknem fele szerint pedig a bölcsődében, óvodában, iskolában is gondot okozhat a higiénia hiánya. Sőt, minden ötödik megkérdezett magyar tart a munkahelyén előforduló kórokozóktól. A Tork nemzetközi kutatásának tanulsága szerint míg a mexikóiakat a nyilvános WC-k higiéniája aggasztja leginkább, addig az oroszok a tömegközlekedési eszközökön, az indiaiak a kórházakban, a svédek pedig az éttermekben gondolnak leggyakrabban arra, hogy elkaphatnak valamilyen betegséget.

Így ülünk a deszkára mi
Kényes témának számít mind a mai napig a vécézés és a legkisebb helyiség használati szokásai. Nem beszélgetünk erről társaságban vagy a nyilvánosság előtt, még az interneten is lopva kutakodunk az ezzel kapcsolatos információk után, nehogy valaki meglássa, hogy épp miről olvasunk. Pedig az, hogy hogyan használjuk a WC-t, ráülünk-e, vagy használat előtt leterítjük, milyen típusú törlőkendőt használunk, mosunk-e kezet a használata után, vagy sem, ugyanolyan fontos szerepet tölt be a személyes higiéniánk megőrzésében, mint a fürdés, vagy a zuhanyzás.

A gondolatokat a tettek is követik: a legtöbben elővigyázatosságból el is kerülik a fertőzésekkel fenyegető nyilvános tereket. A Tork felmérésében a megkérdezett magyarok 80 százalékával előfordult, hogy inkább kihagyta a koszosnak tűnő nyilvános mosdót, minden második válaszadó így tett a közös zuhanyzóval, 22 %-uk pedig inkább gyalog ment, mintsem hogy elkapjon a tömegközlekedésen valamilyen betegséget.
A válaszadó magyar nők különösen elővigyázatosnak bizonyultak, hiszen 80 %-uk kézfertőtlenítőt is tart magánál, és szinte mindegyikük (95%) visz magával saját papírzsebkendőt a nyilvános mosdóba. És természetesen nem ülnek a fedetlen WC ülőkére – mindössze 7 %-uk tenne ilyet, míg szinte minden harmadik megkérdezett magyar férfi ülőke takaró és tisztító  hiányában is gond nélkül ráül a nyilvános WC-re. A kézmosást szerencsére a legtöbben nem hagyják ki: a megkérdezett magyar hölgyek naponta átlagosan kilencszer, a férfiak pedig nyolcszor mosnak kezet.
A  kutatásából kiderült, hogy a férfiak körében az amerikaiak, a franciák és a svédek ennél is kevesebbszer mosnak kezet, a hölgyek között a mexikói, a brit és az orosz nők járnak az élen. És hogy kik mosnak a nemzetközi kutatás tanulsága szerint a legtöbbet kezet? Az indiaiak: legalább tízszer naponta.

De mire is érdemes figyelni, hogy megelőzzük a hideg idő beköszöntével egyre gyakrabban előforduló betegségeket?

Játsszunk fogmosósat!
Vannak fontos és kevésbé fontos dolgok az életben. A napi rutinban is! Nem kérdés, hogy a szájápolás, a szájhigiénia az egyik legfontosabb, amelyre már kisgyermekkortól kezdődően oda kell figyelni. Már az első tejfogak kibújása után is érdemes elkezdeni a gyerekkel „fogmosósat” játszani, ismerkedni a mozdulatokkal, a szükséges eszközökkel, és beépíteni a fogmosást az elmaradhatatlan mindennapi tevékenységek sorába.

Mikor mossunk kezet?

  1. Tüsszentés, köhögés után
  2. Étkezés és étel készítés előtt, illetve után
  3. Ha megérintettünk egy állatot, vagy annak ételét
  4. Beteggondozást követően
  5. Miután kivittük a szemetet

Így már könnyen össze is jön a napi nyolc-kilenc kézmosás!

Ahhoz pedig, hogy a kézmosás elérje a célját, és megszabaduljunk a kórokozóktól, a Tork a következőket ajánlja:

  • Az egész kezünket mossuk meg! A legtöbb baktérium a köröm alatt található, de sokan kihagyják a hüvelykujjukat, az ujjaik hegyét és a kézfejüket is.
  • Legalább 20-30 másodpercig mossunk kezet langyos vízzel és szappannal
  • Alapos öblítést követően jól szárítsuk meg a kezünket! A nyilvános WC-kben erre a papírtörlő a legmegfelelőbb.

„A hideg idő és az iskolai, óvodai szezon beköszöntével különösen fontos, hogy ügyeljünk a helyes és rendszeres kézmosásra. A Tork Magyarországon már huszonöt éve járul hozzá ahhoz, hogy a nyilvános mosdókban távol tartsuk magunktól a kórokozókat. Reméljük, hogy tippjeink segítségével még egyszerűbb lesz megelőzni a fertőzéseket” – mondta el Badar-Szabó Virág, a Tork marketing menedzsere .



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!