Én is meghülyülök öregségemre?
Maga az öregedés nem betegség. Az általános teljesítmény lassú, fokozatos csökkenése jellemzi. A szellemi hanyatlás minden esetben bekövetkezik, de nem minden esetben vezet szellemi leépüléshez. Emiatt gyakori az a nézet, hogy az idős kor „második gyerekkor”.
Hallucinációk
Gyakran a beteg a lakásban betolakodókat, meghalt rokonokat lát, más esetben különféle szagokat, illatokat érez, pl. gázszag hallucinációja, befújtak valamit a lakásába stb.
Aktivitászavarok
Elkóborlás: a beteg kimegy a lakásból, és céltalanul kóborolni kezd az utcán. Természetesen eltéved, nem talál haza. Télen ez azért veszélyes, mert megfagyhat az utcán.
Céltalan aktivitás, mely nagyon sokféle lehet. Gyakran a beteg céltalanul pakolászik szekrényében, fiókjában, hozzátartozóját követi a lakásban. Végezhet bármilyen céltalan tevékenységet is: gyűjtögethet különféle dolgokat, de akár szemetet is. Ez főleg egyedül élő embereknél okoz nagy gondot, mivel a felhalmozott szemét miatt a lakásban különféle élősködők, rágcsálók jelenhetnek meg, melyek a szomszédok életét is pokollá tehetik.
Az alvás-ébrenlét zavarai
Érelmeszesedéses embereknél gyakori panasz, hogy napközben szunyókálnak, míg éjjel ébren vannak. Gyakran a különféle téveszmék és hallucinációik miatt nem hagyják aludni hozzátartozóikat. Agresszivitás
A tünetek jelentkezhetnek enyhébb formában is, pl. a beteg dobog a lábával, nem tud nyugodtan ülni, állandóan izeg-mozog. Sajnos gyakran a helyzet rosszabbodik, a beteg sikoltozni, kiabálni kezd, drasztikusan szidalmazhatja környezetét. Akár tettlegességig fajulhat a dolog: a beteg üt, rúg, karmol, harap, köpköd, de az is előfordulhat, hogy különféle tárgyakat hajít a körülötte levőkhöz.
Az időskori elbutulás mellett a másik, nem kevésbé ritka betegség időskorban a depresszió. A szakirodalom szerint az idős emberek 10%-a szenved depresszióban. Kialakulásának gyakori oka lehet a családtag elvesztése, krónikus, illetve súlyos betegségek megjelenése, máskor viszont az váltja ki a depressziós panaszokat, hogy a nyugdíjba menéskor megváltozik az idős ember élete: nem találja a helyét, hiányzik az eddig végzett munkája, a munkatársak stb. Rádöbben arra, hogy barátai sorban meghaltak.
Az agyi érelmeszesedés szintén oka lehet az időskori depresszió megjelenésének. Sokszor a beteg fel sem tételezi, hogy depressziós, mivel sok esetben hiányzik a depressziós hangulat, a szomorkodás. Ilyenkor a depresszió fáradékonysággal, memóriazavarokkal, különféle testi panaszokkal jelentkezik.
Hozzászólás zárolva.