Facebook hozzászólás
366

Esély az ételnek, esély a kukázás megszünésére

Az ételek mintegy fele a szemétbe kerül a fejlett gazdaságokban, miközben a világban közel egymilliárd ember éhezik. A kidobott élelmiszerek fele is elég lehetne ahhoz, hogy megszűnjön az éhezés a világon. 

Uniós problémák

A projekt vezetője, az OS Kantine alapítója, Nemes Attila a Piac & Profit kérdésére elmondta, hogy az Európai Unió hulladékkezelésre vonatkozó irányelve csak az élelmiszermaradék emberi fogyasztását vagy takarmányként való felhasználását tiltja. A magyar hatóságoktól kértek, de nem kaptak állásfoglalást a kezdeményezéssel kapcsolatban. Fontos azonban leszögezni, hogy a maradékok kizárólag saját felelősségre, díszállatok etetésére használhatók fel, és azokat felhasználás előtt hőkezelni kell. Ami az adott napon nem fogy el, végképp a szemétbe kerül.
A kezdeményezés iránt érdeklődnek Berlinből és Amszterdamból is, mivel az éttermi hulladék felhasználása Európa-szerte problémát okoz. Angliában vannak működő próbálkozások, az ottani, az európai átlagtól eltérő szabályozásnak köszönhetően az éttermek (fel nem szolgált) maradékokkal hajléktalan embereket is elláthatnak.
– timár –
Illusztráció: fotopedia

Más lépték
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület 2005 óta működik, azóta több mint 20 ezer tonna élelmiszert osztott szét 500 karitatív és civil szervezeten, illetve önkormányzaton keresztül több mint 500 ezer rászorulónak, összesen 4,5 milliárd forint értékben. A hazai élelmiszer-adományok háromnegyede uniós élelmiszersegély-programból származik, negyede pedig céges adomány. A lakossági gyűjtés, amelyet elsősorban áruházakban végeznek, egyelőre elenyésző hányadot képvisel. Európai átlagban céges adomány az élelmiszerbankok forrásainak mintegy 40 százaléka, és 10 százalék körüli a lakossági gyűjtések aránya. A céges felajánlásoknak világszerte nagy hagyománya van. A német Tafel szövetség szinte kizárólagosan részesül például a Lidl és más, hasonló nagyságú kiskereskedelmi láncoknál keletkező felesleges készletekből, a világ legnagyobb kiskereskedelmi lánca, a Wal-Mart pedig dollármilliárdos nagyságrendű adományokkal támogatja az amerikai élelmiszersegély-szervezeteket. A feleslegessé, eladhatatlanná vált ételek mellett készpénzzel is, amiből az élelmiszerbankok hűtőautókat, raktárakat tartanak fent.

Ingyen ebéd?
Vannak, akik annak ellenére, hogy tulajdonképpen a boltban is megvehetnék, a piacok hátsó folyosóiról és konténerekből, kukákból szerzik be a mindennapi betevőt. Ők a „freegan”-ek – a szó az ingyenes (free) és a vegán szavakból áll össze –, akik azt használják fel, amit mások eldobnak. A freegan egyszerre érvényesíti az állatvédelmi, fogyasztásellenes szempontokat és az antikapitalista motivációkat, a szabad (bérmunkára nem kényszerülő) élet gyakorlásának igényét. A kukázás – a freegan életmód része – nemcsak az élelmiszerek szemétből való beszerzéséről szól, hanem a lakossági és kereskedelmi hulladék átkutatását is jelenti olyan tárgyakért, amelyeket a tulajdonos eldobott, de a kukázó számára hasznos lehet. (Forrás: Wikipedia)





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!